„Wdowa smoleńska albo niefart”. O nowej książce Andrzeja Horubały
Pisarz Andrzej Horubała jest gościem Okna na Kulturę. Porozmawiamy o nowej, kontrowersyjnej książce Horubały pt. „Wdowa smoleńska albo niefart”.
Prowokacyjna i wzruszająca, intymna i szydercza – taka jest nowa powieść Andrzeja Horubały. Spowiedź życia? Opis Polski ostatniej dekady? Czy rozliczenie z własnym środowiskiem dziennikarskim? Z autorem książki „Wdowa smoleńska albo niefart” rozmawiał Łukasz Adamski.
Rzucając pracę w redakcji tygodnika, bohater traci też laptopa z osobistymi notatkami na tematy rodzinne, obyczajowe, polityczne. Obawia się, że jego zapiski czyta teraz wdowa smoleńska, która przecież miała załatwić mu ministerialne zlecenie. Wdowa ostentacyjnie milczy, a on zastanawia się nad ogromem swojej kompromitacji. Przepatruje w pamięci wydarzenia ostatniej dekady, dotyka najbardziej bolesnych momentów swego życia.
Andrzej Horubała – pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny. Absolwent warszawskiego liceum Reytana i polonistyki UW. W stanie wojennym – działał. Potem pisał: w „Kulturze Niezależnej”, „Tygodniku Literackim” i „Debacie”. Produkował programy telewizyjne i kreował kampanie wyborcze. Publikował w „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. W latach 2013-2018 był autorem i zastępcą redaktora naczelnego „Do Rzeczy”. Dotychczas wydał monodram Mono (1991), powieści Farciarz (2003), Umoczeni (2004), Przesilenie (2010), opowiadanie Mniszek (2019), zbiory pism krytycznych Marzenie o chuliganie (1999), Żeby Polska była sexy (2011), Droga do Poznania (2015), Byliśmy tacy zakochani (2018) i Ostatni akord (2020). Mieszka na Ursynowie. Mąż Agnieszki, ojciec ośmiorga dzieci.
Posłuchaj rozmowy Łukasza Adamskiego z Andrzejem Horubałą