Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wbrew zakazowi wyasfaltowano zabytkowy bruk

Wbrew zakazowi konserwatora zabytków, władze Olsztyna dokończyły prace drogowe w okolicach Wysokiej Bramy.

Skrzyżowanie przy Wysokiej Bramie w Olsztynie w czwartek 12 listopada. Fot. Andrzej Piedziewicz

Chodzi o skrzyżowanie Placu Jedności Słowiańskiej, 11 Listopada, Curie-Skłodowskiej oraz Nowowiejskiego. Drogowcy wymieniali tam nawierzchnię, ale gdy odsłonili zabytkowy bruk, wojewódzki konserwator zabytków kazał wstrzymać roboty. Miasto wysłało do konserwatora pismo z prośbą o cofnięcie zakazu, powołując się na spec-ustawę drogową, ale jednocześnie – nie czekając na odpowiedź – wykonało nową asfaltową nawierzchnię.

Skrzyżowanie przy Wysokiej Bramie w Olsztynie w niedzielę 15 listopada. Fot. Andrzej Piedziewicz

Marta Bartoszewicz z urzędu miasta tłumaczy, że było to konieczne. – To tylko prace odtworzeniowe. Musieliśmy je wykonać, nie czekając na zakończenie wymiany pism, żeby umożliwić spływ wód opadowych, by nie dochodziło do zalewania ulicy. Poza tym zależy nam na tym, by jak najszybciej udostępnić kierowcom przejazd tym skrzyżowaniem. I co istotne, nie doszło do naruszenia żadnej warstwy historycznej – twierdzi Marta Bartoszewicz.

00:00 / 00:00

Marian Jurak, szef warmińsko-mazurskiego PTTK, choć jest zwolennikiem eksponowania zabytkowego bruku, w tym sporze staje po stronie miasta.

00:00 / 00:00

Nie wiadomo jeszcze, kiedy skrzyżowanie w okolicy Wysokiej Bramy zostanie udostępnione kierowcom. Według urzędników, powinno to nastąpić w ciągu kilkunastu dni.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

00:00 / 00:00

(apiedz/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Wysoka Brama, bruk, asfalt
Prezydent Olsztyna i konserwator spotkają się w sądzie?

Spór pomiędzy władzami Olsztyna a warmińsko-mazurskim konserwatorem zabytków może skończyć się w sądzie. Chyba że konserwator uzna argumenty miasta. Sprawa dotyczy nawierzchni Placu Jedności Słowiańskiej. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV