Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Olsztyna i konserwator spotkają się w sądzie?

Budowa linii tramwajowej w Olsztynie (5 października 2015 r.). Prace koło Wysokiej Bramy. Fot. Łukasz Węglewski

Spór pomiędzy władzami Olsztyna a warmińsko-mazurskim konserwatorem zabytków może skończyć się w sądzie.

Chyba że konserwator uzna argumenty miasta. Sprawa dotyczy nawierzchni Placu Jedności Słowiańskiej. W trakcie robót drogowych odkryto starą nawierzchnię z kostki brukowej. Miastu zależy na tym, by jak najszybciej położyć tam nową nawierzchnię i udostępnić kierowcom przejazd przez skrzyżowanie przy Wysokiej Bramie.

Jednak w ubiegłym tygodniu konserwator nakazał wstrzymanie prac. „Istnieje obawa, że doprowadzą one do zniszczenia tego, co kryje się pod ziemią” – tłumaczy Bartłomiej Skrago z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

00:00 / 00:00

Miasto wysłało do konserwatora pismo z prośbą o cofnięcie decyzji. Jeśli się nie zgodzi, urzędnicy odwołają się do ministra kultury. Ale jak mówi Marta Bartoszewicz z urzędu miasta, to znacznie opóźniłoby udostępnienie skrzyżowania kierowcom.

00:00 / 00:00

Przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków twierdzą, że odpowiedź na pismo wysłane przez urząd miasta powinniśmy poznać najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

00:00 / 00:00

Decyzja konserwatora może wpłynąć na udostępnienie kierowcom przejazdu przez skrzyżowanie ulic 11 Listopada, Marii Curie-Skłodowskiej i Feliksa Nowowiejskiego. Fot. A. Piedziewicz

(piedz/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wysoka Brama
Archeolodzy wrócili na olsztyńską rondelę

Archeolodzy kontynuują badania na fortyfikacjach olsztyńskiej starówki: usuwają zasypiska, które pozostały po ubiegłorocznych badaniach, będą sprawdzać także niezbadane jeszcze warstwy ziemi. Odkryta w 2012 roku przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV