Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu Zabawy w Bałdach. Na trakcie biskupim odsłonięto głaz upamiętniający Jana Olbrachta Wazę

Kiermas Warmiński w Bałdach. Fot. archiuwm RO

Była to  już 11. edycja imprezy  nawiązującej do tradycji odpustowych na Warmii. Odbyła się na zrekonstruowanym fragmencie dawnego traktu z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego.

Według dawnych przekazów historycznych, tą drogą kierując się do stolicy Warmii przejeżdżali kolejni biskupi warmińscy, witani tradycyjnie przez wszystkie stany. Na poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami wszystkich biskupów warmińskich. Coroczną tradycją jest odsłonięcie kolejnych głazów pamiątkowych. W alei można też znaleźć plansze z mapami historycznymi Warmii oraz jej krótką historią.

– Trakt Biskupi rozpoczyna głaz upamiętniający biskupa Anzelma, który jest nieocenioną postacią dla Warmii. Dzięki niemu Warmia uniezależniła się od Zakonu Krzyżackiego – mówił ksiądz kanonik Jan Pietrzyk, miłośnik historii i proboszcz parafii w Butrynach.

00:00 / 00:00

Uroczystości XI Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy rozpoczęła w południe msza w kościele św. Jakuba w Butrynach. Następnie zaproszeni goście udali się w stronę Wrót Warmii. Punktem kulminacyjnym było odsłonięcie kolejnego głazu pamiątkowego na Trakcie Biskupim. Tym razem upamiętnia on syna króla Zygmunta III Wazę – Jana Olbrachta Wazę. Biskupem został w wieku zaledwie 9 lat. Uroczystości towarzyszyło widowisko artystyczne nawiązujące do historii regionu.

Podczas obchodów Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy nie brakowało stoisk edukacyjnych, pokazów muzealnych, prezentacji starych zawodów, występów zespołów folklorystycznych oraz prezentacji regionalnej sztuki ludowej, tradycyjnego rzemiosła i lokalnej kuchni. Wystąpiły też zespoły ludowe.

Patronat nad imprezą objęło medialnie Radio Olsztyn. W Bałdach  gościło dziś letnie studio audycji Bliższe Spotkania.

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. A. Piedziewicz

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. R. Lewiński

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. R. Lewiński

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. R. Lewiński

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. R. Lewiński

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. R. Lewiński

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. R. Lewiński

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. A.Piedziewicz

Trakt Biskupi w Bałdach. Fot. A. Piedziewicz

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tradycja, Warmia, zabawa, kiermasz, bałdy
Wakacje tuż, tuż. Rzecznik praw dziecka apeluje do samorządowców o przygotowanie bezpiecznych placów zabaw

Prawo dziecka do wypoczynku, czasu wolnego i rekreacji to jedno z podstawowych praw człowieka - przypomniał rzecznik praw dziecka w piśmie do prezydentów miast, burmistrzów i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV