Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia letnim domem Polaków mieszkających w Kazachstanie. „To jest nasza Ojczyzna”

Fot. M. Lewiński

Potomkowie Polaków z Kazachstanu wypoczywają na Warmii. Ich pobyt w Nowym Kawkowie koło Olsztyna zorganizowano w ramach akcji „Wakacje dla rodaka”. Do gości z Kazachstanu przyjechał Naukobus  z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

– W nasz pobyt w Polsce angażuje się bardzo dużo osób – przyznał  Witali Chmielewski, wiceprezes Związku Polaków w Kazachstanie.

Jak słyszą, że jesteśmy z dalekiego Kazachstanu, to od razu podchodzą do nas z pozytywnym nastrojem. Jak do rodaków

– dodał.

Jak twierdzi Joanna Wilk-Yaridiz, prezes „Fundacji dla Rodaka” otwartość mieszkańców Warmii jest nie do przecenienia.

To spowodowało, że nasze akcje nie zakończyły się tylko na zbiórkach polskich książek. Dzięki ludziom dobrej woli organizujemy wakacje, przygotowujemy stypendia

– mówiła Wilk-Yaridiz.

W Naukobusie Centrum Nauki Kopernik po całej Polsce podróżuje objazdowa wystawa pod hasłem „Eksperymentuj”. W czwartek mogli z niej skorzystać potomkowie Polaków z Kazachstanu. – Najciekawsze jest chyba doświadczenie z wykorzystaniem półkuli magdeburskich – mówił Szymon Filipowicz, animator. – Okazuje się, że nawet niewielkie podciśnienie ma tak ogromną siłę, że tych elementów nie jesteśmy w stanie od siebie oderwać – tłumaczył Filipowicz.

W Nowym Kawkowie odpoczywa 37 osób z Kazachstanu. Większość z nich to nastolatkowie. Wśród nich jest Wiktoria Romanowa, która studiuje we Wrocławiu.

Skończyłam rok zerowy, to takie przygotowanie do studiów pierwszego stopnia. Idę na kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Chcę studiować w Polsce, bo jestem Polką. To logiczne

– mówiła.

Na Warmię przyjechała też m.in. dziewiętnastoletnia Wiktoria Sosnowska, która mieszka w Karagandzie.

Został mi jeszcze jeden rok w tamtejszym kolegium. Potem chciałabym studiować informatykę na uniwersytecie we Wrocławiu. Chcę przyjechać do Polski, bo to moja Ojczyzna. Krew mnie woła.

– podsumowała.

Goście z Kazachstanu spędzają wakacje w Domu Rekolekcyjnym Zacheusz w Nowym Kawkowie. W ciągu trzech tygodni  pobytu zwiedzą Warmię i Mazury, pojadą  do Warszawy i wezmą  udział m.in. w warsztatach literackich i teatralnych. Wypoczynek zorganizowała Fundacja dla Rodaka przy wsparciu sponsorów.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kazachstan, Centrum Nauki Kopernik, Wakacje dla Rodaka, Joanna Wilk-Yaridiz, Fundacja dla Rodaka
Rodacy z Kazachstanu poznają ojczyznę, język i kulturę swoich przodków

Na Warmii trwają "Wakacje dla Rodaka". Odpoczywają tu dzieci i młodzież z Kazachstanu. To potomkowie zesłańców. Praktycznie wszystkie dzieciaki są już prawnukami zesłanych rodaków. Po co...

Zamknij
RadioOlsztynTV