Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury spodziewają się około 2 tysięcy pielgrzymów ŚDM

Podczas Światowych Dni Młodzieży trzy diecezje na Warmii i Mazurach będą gościć ponad 2 tysiące pielgrzymów.

Pierwsi zagraniczni pielgrzymi przyjadą do trzech diecezji leżących w województwie warmińsko-mazurskim 19-20 lipca i będą tam przebywać do 25 lipca. Potem pojadą na centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka, które odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.

Archidiecezja warmińska

Olsztyn. Fot. Ł. Węglewski

Goście mają odwiedzać sanktuaria i miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, a także poznać kulturę i historię regionu. Archidiecezja warmińska spodziewa się w lipcu przyjazdu 1300 młodych pielgrzymów. Największa ma być grupa z Francji, szacowana na około 600 osób. Zapowiedziała się też młodzież z Niemiec i Austrii oraz Rosjanie z okolic Czelabińska na Uralu.

Główną bazą pobytu na Warmii będzie Olsztyn. Pielgrzymi zostaną zakwaterowani w domach tych rodzin, które wcześniej zgłosiły gotowość ich przyjęcia. Jeden dzień przeznaczony zostanie na zwiedzanie olsztyńskiej starówki, katedry św. Jakuba, zamku, Wysokiej Bramy i innych zabytków. Młodzi odwiedzą też plażę miejską i kampus uniwersytecki w Kortowie.

W trakcie pobytu na Warmii zaplanowano również wyjazd do Ostródy, gdzie odbędzie się nabożeństwo na stadionie miejskim i koncerty w amfiteatrze. Będzie też wycieczka do Fromborka i zwiedzanie miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem.

Główne archidiecezjalne uroczystości religijne odbędą się w sobotę 23 lipca. Młodzież wyruszy w tym dniu na pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do oddalonego o 18 kilometrów Gietrzwałdu, zwanego warmińską Częstochową. Tamtejsze sanktuarium to jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce, uznane oficjalnie przez Kościół. Mszę dla pielgrzymów przy ołtarzu polowym z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej celebrować ma abp. warmiński Wojciech Ziemba.

Diecezja ełcka

Ełk. Fot. Ł. Węglewski

Według koordynatora ŚDM w diecezji ełckiej ks. Łukasza Różyckiego, powinno tam przyjechać około 800 młodych pielgrzymów, z czego ponad połowa z pobliskiej Litwy. Jak mówił, będzie również, około 100 gości z Ukrainy, 80 z Łotwy oraz grupy z Angoli, Włoch i Niemiec, a także rosyjska młodzież z obwodu kaliningradzkiego i Syberii.

Pielgrzymi zostaną ulokowani w prywatnych kwaterach w Ełku, Giżycku, Gołdapi, Augustowie i innych miejscowościach diecezji. Podczas pobytu mają poznawać naszą kulturę i zwyczaje; będą m.in. tańczyć poloneza i uczyć się przygotowywania dań kuchni polskiej, w tym lepienia kartaczy, które są najbardziej znanym regionalnym przysmakiem na tych terenach.

Młodzież ma pielgrzymować Szlakiem Papieskim – odwiedzi miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, w tym sanktuaria maryjne w Ełku, Rajgrodzie, Studzienicznej, Św. Lipce i klasztor w Wigrach. Przewidziano też „dzień miłosierdzia”, w którym pielgrzymi mają pomagać potrzebującym w hospicjach i domach opieki.

Centralne uroczystości diecezjalne odbędą się w sobotę 23 lipca w Ełku. Pielgrzymi z zagranicy i miejscowa młodzież mają wspólnie wyruszyć z poszczególnych parafii „marszem gwiaździstym” na pl. Jana Pawła II, gdzie zaplanowano spektakl teatralny, koncerty i wydarzenia o charakterze religijnym.

Diecezja elbląska

Elbląg. Fot. M. Stankiewicz

Niewielu pielgrzymów potwierdziło dotychczas swój przyjazd do diecezji elbląskiej. Jak powiedział rzecznik tamtejszej kurii ks. Wojciech Skibicki, początkowo spodziewano się kilkusetosobowej grupy z Niemiec, ale prawdopodobnie będzie to nie więcej niż 50-70 osób. Zapowiedziało się też po około 20 Amerykanów i Włochów.

– Odwiedzi nas także 5 pielgrzymów z Malezji, którzy są kajakarzami. Wyczytali gdzieś w internecie, że na naszych terenach Jan Paweł II pływał kajakiem po Kanale Elbląskim i chcą przepłynąć przynajmniej fragment tej trasy od pochylni w Buczyńcu – mówił duchowny.

Program pobytu gości w diecezji elbląskiej przewiduje m.in. wizytę w muzeum na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie, zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku i wypoczynek na Mierzei Wiślanej.

Głównym dniem pobytu młodzieży w Elblągu będzie niedziela 24 lipca. W tym dniu odbędzie się Festiwal Narodów na elbląskiej starówce, podczas którego zaplanowano wspólną naukę tanga argentyńskiego na cześć papieża Franciszka, a także koncerty i prezentacja polskiej kuchni. W katedrze elbląskiej zostanie odprawione główne nabożeństwo z udziałem bp. elbląskiego Jacka Jezierskiego.

 

 

(bsc/pap)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Archidiecezja Warmińska, SDM, pielgrzymi, Diecezja Elbląska, Światowe Dni Młodzieży
PKP szuka anglojęzycznych megafonistów

Wkrótce na dworcu PKP w Olsztynie pociągi będą zapowiadane w dwóch językach. PKP szuka pracowników, którzy mogliby wygłaszać komunikaty przez megafon w języku angielskim. Nabór ma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV