Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wakacyjna zmora turystów. Produkują substancje uszkadzające wątrobę

Pojawiają się niespodziewanie i potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Sinice to wakacyjna zmora turystów wypoczywających nad wodą.

Chociaż niektórzy z nas potocznie nazywają je glonami, są to bakterie. Sinice namnażają się w wodzie o temperaturze od 16 do 20 stopni. Słaby wiatr i brak opadów sprzyja temu procesowi. Gdy dochodzi do zakwitu wód, zmienia się kolor wody, a przy linii brzegowej zbiera się piana. Niepokojący jest charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

Jak mówi ekolog dr inż. Wojciech Słomka, czynnikiem wpływającym na pojawianie się sinic jest działalność człowieka.

W wyniku dostarczania ogromniej ilości fosforu, dostającej się do zbiorników ze ściekami i spływami powierzchniowymi z pół rolniczych i zmiany klimatu przez ocieplenie doprowadziły do takiego stanu, że sinice zaczęły szybciej zakwitać i kwitną dłużej, a to jest bardzo niedobrze.

00:00 / 00:00

Kąpiel w wodzie z sinicami może zakończyć się zatruciem – podkreśla Wojciech Słomka.

Sinice produkują substancje szkodliwe, między innymi neurotoksyny i substancje powodujące rozpad komórek wątroby. W Botswanie była kiedyś głośna sprawa, że znaleziono kiedyś ponad 200 martwych słoni. Długo trwały ustalenia dlaczego i okazało się, że przyczyną ich śmierci była woda z sinicami.

00:00 / 00:00

Sinice ograniczają bioróżnorodność w wodzie i eliminują z niej pożyteczne okrzemki. Kąpiel w wodzie z sinicami może zakończyć się nie tylko wysypką na ciele, ale także zatruciem pokarmowym.

Na szczęście w tej chwili w żadnym z warmińsko-mazurskich jeziorach nie stwierdzono obecności sinic.

 

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, sinice, bakterie, zapach
Jak spędzić czas, gdy brak warunków do żeglowania?

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dziś żeglarze prawdopodobnie będą odpoczywali, bo wiatr jest bardzo słaby więc i z małymi szansami na żeglowanie. Jak mówi dyżurny MOPR...

Zamknij
RadioOlsztynTV