Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wakacje lub praca na L4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie

Fot. Adobe Stock

Na zwolnieniach lekarskich jadą na wakacje, robią remonty lub pracują w innej firmie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco kontroluje pracowników, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich.

Ponad 4 tysiące mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, przebywających na zwolnieniu lekarskim, skontrolowali pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu tego roku. Okazało się, że nie wszyscy wykorzystują L4 zgodnie z prawem.

Cofnięto świadczenia o wartości ponad miliona złotych – mówi Katarzyna Krupicka z ZUS.

Dzięki danym dostępnym w systemie informatycznym, pracownicy ZUS mogą sprawdzić czy osoba zatrudniona w dwóch różnych firmach w trakcie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy pobierała zasiłek, a u drugiego zataja zwolnienie i pracuje. Często dochodzi też do skrócenia zwolnienia lekarskiego.

00:00 / 00:00

Lekarz może zweryfikować zasadność zwolnienia zdrowotnego – dodaje Katarzyna Krupicka.

Lekarz orzecznik decyduje o sposobie kontroli danego zwolnienia. Może przeprowadzić badanie, zażądać od lekarza, który wystawił zwolnienie, udostępnienia dokumentacji medycznej, która była podstawą do wydania zwolnienia. W razie wątpliwości może skierować taka osobę do lekarza konsultanta lub na dodatkowe badanie.

00:00 / 00:00

Kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych. Najczęściej takie kontrole wykonują pracownicy działu kadr.

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, zwolnie lekarskie
Na Warmii i Mazurach pracuje coraz więcej cudzoziemców

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w województwie warmińsko-mazurskim. W porównaniu do poprzedniego roku - to jest więcej o prawie 60 procent. Jest to tendencja ogólnopolska. W całym...

Zamknij
RadioOlsztynTV