Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Wejsunach powstało Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej

Fot. Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej

W budynku kościoła ewangelickiego w Wejsunach na Mazurach utworzono Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej. Zbiory mają zostać udostępnione zwiedzającym od maja.

Założycielem nowego muzeum jest parafia ewangelicko-augsburska w Piszu. Zostało ono zarejestrowane i wpisane do wykazu muzeów Ministerstwa Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie w zasobach tego muzeum znajduje się 12 drewnianych miniatur dawnych kościołów ewangelickich z powiatu piskiego, naczynia liturgiczne, śpiewniki, postylle, księgi rodów, a także wykonana z piaskowca, zabytkowa chrzcielnica z dawnego kościoła ewangelickiego w Ukcie.

– Zbiory zapoczątkowały eksponaty od byłych mieszkańców powiatu piskiego – powiedział proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piszu ksiądz Marcin Pysz.

Pierwsze eksponaty to były miniatury okolicznych kościołów wykonane przez jednego z byłych mieszkańców tych ziem. Są drewniane i bardzo dokładnie wykonane – widać np. parę młoda wchodząca do kościoła.

00:00 / 00:00

Placówka będzie gromadzić i udostępniać zbiory obejmujące okres od 1525 r. do 1945 r., w tym elementy wyposażenia ewangelickich kościołów, kaplic i domów modlitwy, stare druki oraz historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów.

Parafia przygotowuje do udostępnienia wystawę stałą, która ulokowana jest na emporach kościoła w Wejsunach w gminie Ruciane-Nida. Pisze też wnioski o dotacje na przystosowanie pod działalność muzealną kościelnej wieży.

Mam nadzieję, że już od maja będziemy mogli zaprosić do zwiedzania naszego muzeum

dodał ks. Marcin Pysz.

Jak przypomniał, gmina Ruciane-Nida była i jest wielokulturowa i wielowyznaniowa ze względu na obecność nie tylko katolików i ewangelików, ale też starowierców i innych wyznań.

Z każdym z tych, którzy od nas odchodzą – Mazurów, ewangelików, jakaś historia ubywa. Staramy się więc zachować to, co najcenniejsze: pamięć, tradycję. A przy okazji też podkreślać, że ewangelicy byli i są obecni na terenie Mazur

– mówił proboszcz.

Muzeum w Wejsunach zamierza popularyzowanie wiedzę o dziedzictwie kulturowym i tradycji ewangelickiej Mazur, m.in. organizując spotkania i prelekcje dla uczniów szkół z regionu.

Autor: M. Boguszewski (PAP) / M. Zbrożek
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, ewangelicy, Wejsuny, Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej
Coraz więcej izb pamięci w regionie. Stworzyć je może każdy

W regionie powstaje coraz więcej Lokalnych Izb Pamięci. Aktualnie na Warmii, Mazurach i Powiślu jest ich około 50. Tworzą je zarówno kolekcjonerzy, jak i większe stowarzyszenia....

Zamknij
RadioOlsztynTV