Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Sztynorcie rozpoczął się polsko-niemiecki festiwal

Pałac w Sztynorcie. Fot. Ł.Węglewski

W Sztynorcie na Mazurach trwa Międzynarodowy Festiwal STN:ORT 2024. To ósma edycja tego polsko-niemieckiego projektu.

W programie są wydarzenia nawiązujące do Roku Immanuela Kanta, panele dyskusyjne o literaturze, tak zwane Forum Dialogu Europejskiego oraz m.in. dzień sztuki filmowej.

Wszystko odbywa się u stóp pałacu Lehndorffów, którego właścicielem jest Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury. Do tej pory, by pałac nie niszczał, w obiekt zainwestowano około 3 mln euro. Potrzeba kolejnych 30 mln euro, by zorganizować tam centrum dialogu polsko-niemieckiego.

Czym innym są pragnienia, a czym innym rzeczywistość. Życzę sobie, że w 2030 roku, kiedy będę miała 80 lat, otworzę drzwi pałacu mówiąc, że rozpoczynamy tu nowe życie, ale nasi architekci nauczyli mnie, że 6 lat to niedużo. To może potrwać dłużej, zatem i ja muszę pożyć nieco dłużej

– powiedziała Radiu Olsztyn dr Bettina Bouresh, przewodnicząca Stowarzyszenia Lehndorff-Gesellschaft Steinort.

Niemieccy delegaci przyznają jednak, że działać trzeba szybko, bo niedawno przeprowadzona konserwacja kluczowych elementów obiektu (m.in. fundamentów i dachu) może wystarczyć na 6-7 lat.

Dr Bettina Bouresh przekonywała, że Sztynort może być miejscem dialogu polsko-niemieckiego i siedzibą np. Akademii Mazurskiej.

Miałaby się znaleźć w barokowym skrzydle pałacu. Taka instytucja, która zaprasza gości, żeby zostali na chwilę i pracowali w tym miejscu. Chcemy też przestrzeni do innych spotkań i konferencji

– dodała dr Bouresh.

Jednym z elementów Festiwalu STN:ORT 2024 jest upamiętnienie 80. rocznicy nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w „Wilczym Szańcu”, jego kwaterze głównej.

Przypominamy o tym wydarzeniu wspólnie z naszymi polskimi kolegami. My, jako instytucja niemiecka, która zajmuje się historią dawnych Prus, bardzo cieszymy się, że możemy brać udział w takim spotkaniu tu, w dawnych Prusach

– powiedział Radiu Olsztyn Gunter Dehnert, dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen.

Niektórzy przedstawiciele niemieckiej delegacji twierdzą, że 20 lipca 1944 roku ma wpływ nawet na to, jak „po II wojnie światowej wyglądała Wolna Republika Federalna Niemiec”.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Sztynort, Rok Immanuela Kanta, Międzynarodowy Festiwal STN:ORT 2024, polsko-niemiecki projekt
Region upamiętnia 220. rocznicę śmierci Immanuela Kanta

W poniedziałek mija 220. rocznica śmierci Immanuela Kanta. Z tej okazji w Gołdapi odbywają się dziś uroczystości upamiętniające filozofa. Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem wybitnego filozofa...

Zamknij
RadioOlsztynTV