Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Region upamiętnia 220. rocznicę śmierci Immanuela Kanta

Immanuel Kant, zdjęcie na licencji CC

W poniedziałek mija 220. rocznica śmierci Immanuela Kanta. Z tej okazji w Gołdapi odbywają się dziś uroczystości upamiętniające filozofa.

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem wybitnego filozofa w Gołdapi, gdzie zostały złożone kwiaty. W uroczystości uczestniczył marszałek województwa Marcin Kuchciński. Następnie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gołdapi odbyło się spotkanie z samorządowcami.

Sejmik województwa ustanowił 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. W tym roku przypada 300. rocznica jego urodzin. Jeden z najwybitniejszych filozofów epoki oświecenia był profesorem Uniwersytetu Królewieckiego i twórcą filozofii krytycznej. W stanowisku sejmiku napisano, że „(…) jego pojęcie filozofii etyki i moralności wywarło wielki wpływ na rozumienie otaczającego nas świata (…)”.

Immanuel Kant spędził prawie całe życie w Królewcu i sporadycznie z niego wyjeżdżał. Jednym z miejsc, które odwiedził, była Gołdap, a po studiach pracował jako domowy nauczyciel w Jarnołtowie w powiecie ostródzkim. W Gołdapi znajduje się pomnik Immanuela Kanta, a w Jarnołtowie tablica i rzeźba przedstawiająca filozofa.

Do włączenia się w działania popularyzujące postać i dorobek filozofa warmińsko-mazurski sejmik zachęca szkoły, instytucje kultury, organizacje społeczne i media.

Fot. A. Kulik

Fot. A. Kulik

Mini muzeum Kanta. Fot. A.Kulik

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w uroczystości, Immanuel Kant, upamiętnienie
W regionie zainaugurowano rok wybitnego filozofa Immanuela Kanta

W Olsztynie zainaugurowano Rok Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. W 2024 przypada 300. rocznica urodzin filozofa z Królewca. Immanuel Kant, jeden z najwybitniejszych filozofów, urodził...

Zamknij
RadioOlsztynTV