W Szpitalu Dziecięcym będą leczone dzieci mające problem z jedzeniem
Nawet 40 procent dzieci do 6 roku życia ma problemy z jedzeniem. Jedne krztuszą się przy przełykaniu, inne chcą jeść tylko płynne potrawy, a jeszcze inne jedzą bardzo mało.
I tu z pomocą ma przyjść Pracownia Zaburzeń Karmienia, która powstała w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Będzie to pierwsza tego typu poradnia w regionie i jedna z niewielu w kraju. Jak mówi gastrolog profesor Elżbieta Jarocka Cyrta, w Pracowni leczone będą dzieci, u których problemy z jedzeniem występują nie tylko na tle gastrologicznym, ale także psychologicznym i logopedycznym: – Mamy pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, którzy krztuszą się podczas jedzenia; dzieci, które mają zapalenie przełyku; dzieci, które nie chcą jeść chleba, mięsa, bo czuja ból, są też dzieci, które nie znoszą pewnych konsystencji, ale są też dzieci z problemami, gdyż nie maja dobrych wzorców jedzenia w domu, gdyż są karmione np. cukierkami.
Psycholog Barbara Kossowski ze szpitala dziecięcego podkreśla, że ważne jest nie tylko co je dziecko, ale także w jakiej atmosferze: – Stres i napięcie emocjonalne bardzo wpływa na łaknienie, na apetyt.
Logopeda Mirosława Wichrowska podkreśla, że czasem dziecko nie je bo sprawia mu to trudność. Taki długotrwały problem może jednak w przyszłości rzutować na jego prawidłową mowę.
W Pracowni przyjmować będą: logopedzi, psycholodzy, gastrolodzy i dietetycy. Wszystko po to by małym pacjentem zająć się kompleksowo. Pracowania Zaburzeń Karmienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie czynna będzie od 21 września. Do rejestracji konieczne będzie skierowanie od lekarza pediatry.
(imal/as)