Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek na koronawirusa. Premier: rząd już pracuje nad planem ich dystrybucji

Premier Matusz Morawiecki. Fot. KPRM

Podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa planowane jest w środę – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował dziś, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 roku może wyprodukować do 1 miliarda 300 milionów dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Premier nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki „przełomowymi”. „To jest bardzo dobra wiadomość, która niesie nadzieję” – zaznaczył.

Szef rządu zastrzegł jednocześnie, że nie jest to szczepionka, „którą tu i teraz możemy dystrybuować”, ale „jesteśmy bliżej do tego momentu, niż jeszcze wyobrażaliśmy sobie tydzień czy 2 tygodnie temu”.

Przypomniał, że również Polska ma otrzymać szczepionki wyprodukowane przez firmy Pfizer i BioNTech SE. Szef rządu zapewnił, że poprzez umowy, do których Polska przystąpiła latem tego roku, mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.

Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy

– mówił premier.

Dodał, że szczepionka dostępna będzie dla chętnych. Mateusz Morawiecki podkreślał, że oczekiwanie na szczepionki na COVID-19 musi iść w parze z dyscypliną i ścisłym przestrzeganiem przepisów sanitarnych.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że chociaż dzisiaj szczepionki jeszcze nie ma, to rząd już pracuje nad planem jej dystrybucji. Szczepionka najpierw ma trafić do seniorów i służb medycznych, a także służb mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią.

Fot. fotolia

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepionka, uwaga, pilne, koronawirus
Brak zakażeń w powiecie szczycieńskim to efekt koronawirusa w stacji sanepidu. „Dopiero uzupełniamy dane”

Wśród prawie 700 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim nie ma żadnego w powiecie szczycieńskim. Nie jest to jednak efekt braku zakażeń w tym powiecie,...

Zamknij
RadioOlsztynTV