Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Puszczy Boreckiej na Mazurach policzono żubry urodzone w ubiegłym roku

Trwa liczenie żubrów w Puszczy Boreckiej. Fot. fotolia

W ubiegłym roku przyszło na świat 13 młodych – stwierdziła komisja ekspertów badająca stado. W Puszczy Boreckiej na Mazurach żyje wolno około 100 żubrów.

Komisja złożona m.in. z przedstawicieli Białowieskiego Parku Narodowego, naukowców z SGGW, lekarza weterynarii, urzędników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz leśników w ostatnim czasie wizytowała stado żubrów w Puszczy Boreckiej, by ocenić jego stan. Jednym z celów badania było określenie wielkości przychówku.

Naliczono 13 młodych osobników, 8 byczków i 5 cieliczek

– poinformował rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk. Dodał on, że na pozostałe wnioski dotyczące oceny stada żubrów żyjących wolno w Puszczy Boreckiej trzeba poczekać, ponieważ wiosną komisja ponownie odwiedzi to stado.

Wówczas będzie można zobaczyć, ile krów jest cielnych, jak zwierzęta przetrwały zimę, w jakiej są kondycji. Dopiero wówczas przyjdzie czas na konkretne wnioski

– powiedział Krawczyk.

W Puszczy Boreckiej na Mazurach żubry żyją zarówno w zagrodzie pokazowej, jak i stadzie, które chodzi wolno po lesie. Liczebność stada przekracza 100 sztuk, a w ocenie ekspertów Puszcza Borecka może zapewnić schronienie stadu, które nie przekracza 100 osobników. W przypadku zbyt dużej liczebności stada żubry „wchodzą w szkodę”, tj. zjadają młode drzewka czy uprawy rolników, zdarza się, że podchodzą np. do sadów, by jeść owoce.

Żubry podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. W ocenie ekspertów obecnie z Polsce żyje ponad tysiąc 8oo żubrów. Znajdują się one w stadach wolnościowych i zagrodach pokazowych.

 

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, liczenie, żubr
40 żubrów w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej zostanie odstrzelonych. Sprzeciwiają się ekolodzy i ełccy radni

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na odstrzelenie 40 żubrów w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej. Protestują ekolodzy. Na odstrzał nie zgadzają się również radni miejscy w...

Zamknij
RadioOlsztynTV