Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

40 żubrów w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej zostanie odstrzelonych. Sprzeciwiają się ekolodzy i ełccy radni

Żubra widziano też koło Wielbarka. Fot. RDLP w Olsztynie

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na odstrzelenie 40 żubrów w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej. Protestują ekolodzy. Na odstrzał nie zgadzają się również radni miejscy w Ełku.

– Radni poparli apel Greenpeace do premiera i ministra środowiska – mówi jeden z pomysłodawców akcji Hubert Górski. Hodowla żubrów nie powinna być traktowana komercyjnie – uważają radni – a żubr powinien być objęty szczególną ochroną.

– Eliminuje się osobniki chore i nie ma to nic wspólnego z komercją – wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Jarosław Krawczyk. Kiedyś za odstrzał były pobierane opłaty. W ubiegłym roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakazał tego.

Na Warmii i Mazurach w Puszczy Boreckiej żyje około 115 żubrów. Zgodnie z programem ochrony żubra w Puszczy Boreckiej powinno ich być nie więcej niż 95.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Greenpeace, żubr, odstrzał żubrów
Rekordowe straty wyrządzone przez zwierzęta chronione. Wilki, żubry i bobry spowodowały szkody w wysokości 6 mln złotych

Ponad 6 mln zł sięgają szkody spowodowane w minionym roku przez bobry na Warmii i Mazurach. To rekordowa kwota odszkodowań wypłacanych w ostatnich latach. Wzrosły też...

Zamknij
RadioOlsztynTV