Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W pracy otaczaj się roślinami – zmniejszają poziom stresu

Fot. Łukasz Węglewski

Stawianie w pracy doniczek z roślinami  może pomóc w walce z chorobami i zmniejszyć poziom stresu, donoszą naukowcy. A przy okazji  prosty sposób na wprowadzenie pozytywnych zmian w przestrzeni biurowej.

Ci, którzy pracują w otwartych przestrzeniach biurowych doskonale wiedzą, jak szybko i łatwo rozprzestrzeniają się choroby. Zdaniem naukowców najprostszym sposobem na poprawę jakości powietrza i komfortu pracy w biurze jest zainwestowanie w zieleń.

– Doskonałym sposobem na zwalczanie zarówno chorób, jak i stresu jest wypełnianie swojego biura roślinami – twierdzą Eddie van Etten i Pierre Horwitz . Idealne będą rośliny, które oczyszczą powietrze z patogenów, przetrwają w słabym świetle i które nie wymagają wiele opieki – dodają.

Naukowcy dodają, że taki prosty zabieg może pomóc w oczyszczeniu powietrza ze szkodliwych substancji obecnych w niektórych urządzeniach biurowych. Podobnie, podczas gdy biura mogą być pożywką dla bakterii wywołujących wirusy, Etten i Horwitz twierdzą, że bakterie związane z roślinami mogą być dobre dla pracowników.

Bakterie związane z roślinami mogą być pomocne w uniknięciu epidemii patogenów i zrównoważeniu złożonej sieci ekosystemu. -Równowaga może zmniejszyć częstotliwość występowania chorób wirusowych – przyznają badacze.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że hodowanie niektórych roślin w domu może zapobiec chorobom. Wśród polecanych roślin znalazły się palma areka, aloes, bluszcz angielski, paproć bostońska, lilia pokojowa, figowiec benjamina – wszystkie te rośliny pomagają oczyścić powietrze w biurach.

Etten i Horwitz dodają, że wprowadzenie większej liczby roślin do miejsca pracy może również pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Podkreślają, że zielone otoczenie i natura zwiększają poczucie spokoju, relaksu, co przekłada się na nasze samopoczucie.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biuro, rośliny, paraca
Sąd umorzył postępowanie w sprawie oplakatowania biura PiS w Węgorzewie

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił zażalenia policji i utrzymał w mocy decyzję o umorzeniu postępowania wobec trzech osób obwinionych o nielegalne oplakatowanie biura poselsko-senatorskiego PiS...

Zamknij
RadioOlsztynTV