W Olsztynie stanęła pierwsza instalacja fotowoltaiczna
W Olsztynie otwarto pierwszą w regionie elektrownię słoneczną.
Panele fotowoltaiczne zainstalowała na swoim terenie firma Eltel Networks Olsztyn, działająca w branży energetycznej. Na razie elektrownia ma niewielką moc 50 kilowatów, ale docelowo ma zostać rozbudowana do 300 kilowatów. Dla porównania – zapotrzebowanie na energię domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych to około 10 kilowatów.
Jak podkreśla prezes firmy Tadeusz Madaj, elektrownia słoneczna powstała na własne potrzeby. Zużywamy dość dużo prądu, a solary to rozwiązanie bardzo ekonomiczne – szacujemy, że koszt ich wybudowania zwróci się za 9 lat – dodaje.
Eksperci twierdzą, że elektrownie słoneczne to przyszłość ze względu m.in. na unijne wymogi dotyczące zużycia prądu ze źródeł odnawialnych. Do 2020 roku 15 procent energii zużywanej w Polsce ma pochodzić z takich źródeł. Na razie pochodzi z nich nieco ponad 12 procent prądu.
W połowie listopada ma zacząć działać znacznie większa elektrownia słoneczna, budowana przez powiat olsztyński wraz z gminą Stawiguda w Gryźlinach. Będzie miała moc 1 megawata, a więc wystarczająco, by zasilić w prąd niewielką miejscowość. Będzie sprzedawała energię do sieci, ale jak zaznacza starosta olsztyński Mirosław Pampuch – przede wszystkim ma służyć sprawdzeniu, jak ogniwa słoneczne poradzą sobie w naszym klimacie.
Dotychczasowe badania wskazują, że efektywność solarów w Polsce północno-wschodniej jest o około 16 procent niższa, niż w Polsce południowej, jednak nikt nie prowadził jeszcze badań na tak dużej elektrowni słonecznej, bo po prostu tak duża elektrownia w Polsce istnieje na razie tylko jedna – podkreśla Mirosław Pampuch.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
(apiedz/bsc)
Zobacz fotocast o ogniwach fotowoltaicznych