Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie rusza kolejna edycja Teatru przy stoliku

Pomysłodawczynią Teatru przy stoliku jest Elżbieta Lenkiewicz. Fot. Ł Węglewski

W tym sezonie pomysłodawcy chcą promować twórczość olsztyńskich literatów. Dziś (19 czerwca) odbywa się inauguracja tegorocznej edycji Teatru przy stoliku.

Teatr przy stoliku jest oryginalną formą teatralną będącą skrzyżowaniem lektury książek ze słuchowiskiem radiowym. Po raz trzeci inicjatywa zagości w olsztyńskich bibliotekach oraz innych placówkach kulturalnych. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny na Starym Mieście sztukę „Plankton” Artura Nichthausera przeczytają dziś (19 czerwca) aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza: Alicja Kochańska, Katarzyna Kropidłowska, Anna Lipnicka, Wiesława Szymańska.

Jak mówi Elżbieta Lenkiewicz pomysłodawczyni Teatru przy stoliku i wieloletnia kierownik literacki Teatru Jaracza, w tym sezonie odbiorcy będą mogli zapoznać się z twórczością olsztyńskich literatów. Sztuka „Plankton” jest debiutem dramaturgicznym znanego olsztyńskiego artysty plastyka, legendy lokalnych środowisk twórczych, cenionego malarza, autora gawęd i anegdot – Artura Nichthausera. Bohaterkami sztuki są cztery kobiety uosabiające los pokolenia, którego życie naznaczyła historia.

Kolejnym olsztynianinem, którego twórczość pomysłodawcy Teatru przy stoliku chcą zaprezentować, jest nasz redakcyjny kolega – Łukasz Staniszewski. Następne odsłony Teatru przy stoliku odbędą się w miesiącach wakacyjnych. 3 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie zaprezentowana zostanie sztuka Stephena Sachsa „Arcydzieło na śmietniku”. Czytanie sztuki odbędzie się w scenerii prac Magdaleny Abakanowicz. Natomiast 7 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie wykonawcy przeczytają sztukę Antoniny Bracanti „Wolę Nie”.

Jak podkreśla Elżbieta Lenkiewicz, Teatr przy stoliku, który istnieje w Olsztynie już 21 lat gromadzi liczną, stałą publiczność:

Prezentacja dramatów w formie czytanej, z pełną aktorską interpretacją, wyzwala wyobraźnię, emocje, a poprzez bliski, intymny wręcz kontakt z odbiorcą i rodzi szczególne przeżycia i wzruszenia..

Pomysłodawczynią Teatru przy stoliku jest Elżbieta Lenkiewicz. Fot. Ł Węglewski

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, kultura, literatura
Aktorzy z pudła zagrali dla swoich dzieci. Dla więźniów była to odskocznia i resocjalizacja, dla ich pociech świetna zabawa

Historię kurczaka, który chciał zostać raperem pokazali swoim dzieciom i rodzinom osadzeni z Aresztu Śledczego w Olsztynie. To wynik współpracy Olsztyńskiego Teatru Lalek i Aresztu. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV