Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
W Olsztynie rozpoczęło działalność Kolegium Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika
Będą kształcić polskie elity badaczy w dziedzinach: medycznej, filozoficznej i teologicznej, ekonomicznej, prawnej i astronomicznej. Szkoła Główna im. Mikołaja Kopernika pod auspicjami Akademii Kopernikowskiej inauguruje swoje wydziały.
W Olsztynie w listopadzie swoje podwoje dla doktorantów-badaczy otworzy Kolegium Nauk Medycznych, a dziś nastąpiła inauguracja wydziału. Rektor Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika dr Piotr Turek dziękował Narodowemu Banku Polskiemu za udostępnienie sal dydaktycznych, a szpitalowi MSWiA za możliwość prowadzenia badań w pomieszczeniach polikliniki.
Jesteśmy zlokalizowani w pięciu miastach, a centrala jest w Warszawie. Tam są nauki ekonomiczne, a w Olsztynie nauki medyczne i cieszę się, że udało się powiązać – dzięki gościnności Narodowego Banku Polskiego- część dydaktyczną i administracyjną w oddziale NBP. Część praktyczna będzie zapewniona studentom w szpitalu MSWiA
– dodał.
Szkoła Główna im. Mikołaja Kopernika kształcić będzie przyszłych badaczy z dziedzin: astronomii, medycyny, filozofii i teologii, oraz ekonomii i prawa. To dyscypliny naukowe, które uprawiał nasz wielki astronom. W Olsztynie, gdzie spędził parę lat życia. będą się kształcić i prowadzić badania doktoranci medyczni – mówił dziekan prof. Andrzej Rynkiewicz.
Mam nadzieję, że większość z nich ma taki talent do zaciekawienia światem, jak było w przypadku Kopernika. Liczymy na to, że w przyszłości będą to liderzy medycyny akademickiej w Polsce. Głównie na to liczymy
– podkreślał.
Uruchomienie wydziałów w tym roku nie jest przypadkowe, bowiem obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który dużą część swego życia mieszkał na Warmii. Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego to hołd złożony astronomowi.
Mam nadzieję, że to będzie trwały pomnik tej rocznicy. Medycyna to jedna z dziedzin, którą Kopernik się zajmował tu, w Olsztynie, kiedy zarządzał dobrami kapituły warmińskiej. Jestem przekonany, że stąd także impuls badawczy będzie szedł w Polskę i świat
– powiedział.
Z kolei posłanka PiS Iwona Arent przekonywała, że uruchomienie Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie to nobilitacja dla naszego regionu.
To okno na świat, przyszłość Olsztyna. Budowanie zasobu intelektualnego miasta. Akademia Kopernikańska to także ściąganie do nas sław, profesorów, naukowców w dziedzinie medycyny. To rozwój całego świata naukowego Warmii i Mazur
– zaznaczyła.
Pięć wydziałów Szkoły Głównej odzwierciedla dziedziny, którymi interesował się Mikołaj Kopernik. Pozostałe wydziały są w Toruniu, Warszawie, Krakowie i Lublinie. Inauguracja roku akademickiego odbędzie się na początku listopada.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski