Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie powstanie nowoczesne centrum nauki. Będą laboratoria, obserwatorium i wahadło Newtona

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Fot. uniwersytet

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał 16,6 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na budowę i wyposażenie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Obiekt powstanie w olsztyńskim Kortowie i ma zostać otwarty na początku  2021 roku.

Centrum ma upowszechniać naukę i rolę innowacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Mają temu służyć nowoczesne laboratoria i interaktywne ekspozycje, umożliwiające naukę poprzez eksperymenty i zabawę.

Uczelnia planuje wybudować w sąsiedztwie siedziby Wydziału Humanistycznego w Kortowie budynek o powierzchni ponad 3,1 tys. m kw. i zakupić nowoczesne wyposażenie edukacyjne. Prace powinny rozpocząć sie na wiosnę 2018 r. Rozpoczęcie działalności placówki ma nastąpić trzy lata później.

Koszt tej inwestycji to 25,6 mln zł, z czego 16,6 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020.

Na pierwszym poziomie budynku znajdzie się strefa zabaw dla najmłodszych. Stamtąd będzie można wyjść bezpośrednio na dziedziniec, na którym umiejscowione będzie ogromne i inne eksponaty interaktywne, m.in. wahadło Newtona, figury Lissajous, rezonans mechaniczny i równie pochyłe.

Na drugim poziomie obiektu zlokalizowane będą głównie laboratoria i ekspozycje, a także pomieszczenia administracyjne. Prezentowane eksponaty mają być związane z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, astronomią, a także zdrowiem i ekologią.

Na trzecim poziomie zaplanowano wielofunkcyjną salę wykładową i miejsce na ekspozycję ruchomą. Natomiast na dachu budynku – pod specjalnie zaprojektowaną kopułą i na otwartym tarasie – znajdzie się obserwatorium z teleskopami i celostatem, umożliwiające prowadzenie obserwacji Słońca za dnia i wieczorne pokazy nieba. Na dachu zainstalowany będzie też zegar słoneczny i miniaturowy model Układu Słonecznego.

Autor: Marcin Boguszewski/PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, edukacja
Organizuje imprezy popularnonaukowe dla 20 tys osób. Instytut PAN z Olsztyna w finale ogólnopolskiego konkursu

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie finalistą najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu "Popularyzator Nauki". Konkurs od 2005 r. organizuje serwis Nauka w Polsce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV