Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W niedzielę upały w całej Polsce. Termometry mogą wskazać 37 stopni Celsjusza

Strefa upałów z gorącym powietrzem znad Afryki w niedzielę obejmie większą część kraju. Lokalnie termometry mogą wskazać 36-37 stopni Celsjusza – powiedział Mateusz Barczyk z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

Według Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę nad Polskę zostaną wtłoczone gorące masy powietrza znad Afryki. Jak wyjaśnił Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW-PIB, jest to zasługa dwóch współpracujących ze sobą układów barycznych.

Nad Europą rozbudował się wyż z centrum nad Alpami. Niże nad Atlantykiem współpracują z wyżem i tworzą swoistą pompę, która zaciąga gorące powietrze znad Afryki, które wędruje przez Hiszpanię, Francję, Niemcy i teraz napływa do Polski. W niedzielę upał obejmie już większą część kraju, nieco chłodniej będzie tylko w rejonach podgórskich i na krańcach północnych, gdzie na plażach bałtyckich będzie pochmurno i z przelotnymi opadami deszczu.

W województwach: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć lokalnie 36-37 stopni Celsjusza. W Warszawie prognozowane są 32 stopnie, ale w centrum miasta termometry mogą wskazać do 34 stopni. Temperatury powyżej 30 stopni spodziewane są w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku. W Suwałkach możliwe jest 28 stopni. Zdecydowanie chłodniej nad samym Bałtykiem, gdzie prognozowane jest około 20 stopni Celsjusza.

Autor: M. Szczepanik (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda, upał
Dobre warunki do żeglowania na Mazurach. Warto sprawdzać maszty ostrzegania

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wieje lekki wiatr z siłą około 2 stopni w skali Beuforta, niebo jest lekko zachmurzone, ale nie pada. Synoptycy na sobotę nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV