Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W lokalu wyborczym, albo korespondencyjnie. Sejm przyjął ustawę dotyczącą głosowania w wyborach prezydenckich

Fot. twitter Sejm RP

Sejm przyjął projekt ustawy dotyczącej zasad głosowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Przepisy przygotowane przez Zjednoczoną Prawicę przewidują głosowanie mieszane. Wyborca będzie mógł iść oddać głos w lokalu wyborczym, ale jeśli zechce będzie też mógł wybrać formę głosowania korespondencyjnego.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego autorstwa posłów PiS został złożony w Sejmie w poniedziałek wieczorem. Dziś klub PiS złożył do projektu autopoprawkę, a także 21 poprawek. Swoje poprawki złożyły też kluby KO, Lewicy i PSL oraz koło Konfederacji.

Wieczorem Sejm uchwalił ustawę ws. organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich wraz z 21 poprawkami PiS i jedną poprawką Lewicy. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, 137 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu.

Uchwalona ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r.

Zgodnie z ustawą kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę stwierdzającą nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez marszałka Sejmu w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.

Ustawa mówi, że „wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Głosowanie korespondencyjne ma być wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

Z kolei za granicą głosowania korespondencyjnego nie przeprowadza się w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia wyborów w takiej formie.

Autor: PAP/IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w sejm, wybory, głosowanie, wybory prezydenckie, uwaga
Jan Hadrava opuszcza Indykpol AZS Olsztyn. Atakujący przenosi się do klubowych mistrzów świata

Sensacyjna informacja siatkarska napłynęła do nas z Włoch. Jan Hadrava opuszcza Indykpol AZS Olsztyn i przenosi się do drużyny klubowych mistrzów świata! Czeski atakujący zasilił szeregi...

Zamknij
RadioOlsztynTV