Aktualności, Giżycko, Regiony
Radni sprytnie ominęli ustawę. Nazwa 22 lipca nadal straszy w gminie
Radni Kruklanek zgodnie z ustawą dekomunizacyjną zmienili nazwę głównej ulicy z 22 lipca na… 22 lipca. Inne jest tylko uzasadnienie – funkcjonującym niemal od roku tego dnia świętem – świętej Marii Magdaleny.
Warto przypomnieć, że w czasach komunizmu było to natomiast święto Święto Odrodzenia Narodowego, po ogłoszeniu w 1945 roku przez Moskwę Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
– W moim rozumieniu nazwa nie budzi żadnych kontrowersji, podobnie sądzi większość radnych – wyjaśnia wójt Kruklanek, Bartłomiej Kłoczko. Jednym z przeciwników dej decyzji jest natomiast radny Wojciech Chmielewski – trzeba się trochę interesować historią, żeby wiedzieć, że to komunistyczne święto. To nie do przyjęcia – wyjaśnia.
– Ta data upamiętniała wielkie historyczne kłamstwo. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego nie powstał bowiem w żadnych Chełmnie Lubelskim, ani w Lublinie, ale właśnie w Moskwie – mówi natomiast Waldemar Brenda, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.
Zdanie wśród mieszkańców Kruklanek jest podzielone. Niektórzy mówią, że jest to nie do przyjęcia! Inni, że nie należy generować dodatkowych kosztów związanych m.in. z wymianą dowodów osobistych. Teraz nietypową uchwałą zajmą się prawnicy wojewody warmińsko-mazurskiego, którzy – jak się dowiedzieliśmy – zasięgną w tej sprawie opinii IPN.
(mświn/kpias/bsc)