Aktualności, Aplikacja mobilna
W Kortowie po południu rozpocznie się Campus Polska Przyszłości
Wiceszef PO Rafał Trzaskowski oraz ministrowie Barbara Nowacka i Sławomir Nitras otworzą w piątek po południu w Olsztynie IV edycję festiwalu społeczno-politycznego Campus Polska Przyszłości. Prelegentami będą politycy z Polski i Europy. W pierwszej dyskusji wystąpi premier Donald Tusk.
W campusie, który potrwa do środy, weźmie udział 1 300 uczestników. Wśród tegorocznych prelegentów zapowiedziano m.in. liderkę białoruskich sił demokratycznych Swietłanę Cichanouską, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verę Jourovą czy byłą premier Finlandii Sannę Marin.
Gośćmi campusu będą też ministrowie: sprawiedliwości Adam Bodnar, spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zdrowia Izabela Leszczyna, ds. równości Katarzyna Kotula. Spodziewana jest także marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, na campus przyjechać ma również wicepremier, szef PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz.
W piątek po południu czwartą edycję Campusu otworzy prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski z ministrami: edukacji Barbarą Nowacką i sportu Sławomirem Nitrasem, ministrem ds. UE Adamem Szłapką, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Marcinem Kuchcińskim i prezydentem Olsztyna Robertem Szewczykiem.
Wieczorem, po inauguracji, odbędzie się debata z udziałem Rafała Trzaskowskiego oraz premiera Donalda Tuska, spotkania na temat sytuacji kobiet w więzieniach z udziałem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart, a także panel „od start-up’u do korporacji”.
Każdego dnia zaplanowano też spektakle teatralne i koncerty oraz spotkania z twórcami, m.in. reżyserem Janem Komasą, aktorem Andrzejem Sewerynem, autorami książek reporterskich Wojciechem Tochmanem i Wojciechem Jagielskim.
Campus Polska Przyszłości to tygodniowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy w debatach, panelach i warsztatach rozmawiają na określone tematy. W tym roku wyodrębniono kilka grup tematycznych, wokół których będą się ogniskowały główne wydarzenia. Są to zagadnienia dotyczące: bezpieczeństwa – zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym, kompetencje przyszłości, blok tematów określanych jako „różnorodne społeczeństwo”, a także szeroko rozumiany komfort życia oraz gospodarka i technologie. Podczas większości dyskusji uczestnicy będą mogli zadawać zaproszonym gościom pytania.
Według organizatorów w tym roku w campusie weźmie udział 1,3 tys. osób, które wcześniej przeszły rekrutację. Osoby bez przepustki nie są wpuszczane na spotkania organizowane w ramach wydarzenia.
Wszystkie spotkania odbywają się w dzielnicy akademickiej Kortowo. Uczestnicy campusu są zakwaterowani w akademikach, na miejscu są stołówki, wypożyczalnie sprzętu pływającego, każdego dnia zaplanowano m.in. poranną jogę nad jeziorem i możliwość pływania po Jeziorze Kortowskim na deskach SUP. Powstanie także strefa, w której uczestnicy będą mogli wykonać badania profilaktyczne.
Podczas trzech poprzednich edycji campusu nie dochodziło na tej imprezie do niebezpiecznych sytuacji czy incydentów.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: M. Rutynowski za PAP/A. Piedziewicz