W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości odpustowe i dożynki
Po raz 139. w Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości w rocznicę Objawień Najświętszej Marii Panny połączone z 50. Dożynkami Archidiecezjalnymi.
Główne uroczystości odpustowe rozpoczęła uroczysta msza św. przy Źródełku. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba. Homilię wygłosił arcybiskup metropolita Rygi Zbigniew Stankiewicz. Duchowny mówił m.in. o największych grzechach współczesnej Europy.
Po mszy rozpoczęło się uroczyste poświęcenie zebranych plonów oraz kapliczki dziecka utraconego. Do Gietrzwałdu – jak co roku na rocznicę objawień maryjnych – zjechało tysiące pielgrzymów z całej Polski.
Posłuchaj relacji z Gietrzwałdu
Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie
Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii, wzmacniając więzi pomiędzy Kościołem katolickim a polskim ruchem patriotycznym, a także umacniając kult maryjny w Polsce.
Posłuchaj opowieści Marka Lewińskiego o Objawieniach Gietrzwałdzkich
Objawienie gietrzwałdzkie, to jedyne zatwierdzone przez kościół objawienie w Polsce.
(lew/bsc)