Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Jest obowiązkowa i potrwa do połowy marca

Fot. Przemysław Getka

Przed Powiatową Komisją Zdrowia i Wojskowym Komendantem Uzupełnień staną kobiety i mężczyźni urodzeni w roku 2000.

Kwalifikacja dotyczy także osób starszych, które wcześniej, z różnych powodów, nie przeszli jej oraz 18-latkowie, którzy zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Wezwane osoby badane są przez lekarzy i dostają kategorię wojskową, decydującą o przydatności do służby lub jej braku. Każdy kto podlega obowiązkowi kwalifikacji otrzyma wezwanie imienne. Jest w nim podany dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać. Jeśli takie pismo nie przyjdzie, nie znaczy to, że ten obowiązek go ominie. Wezwania nie wolno lekceważyć. Za nieusprawiedliwione absencje grozi grzywna. Można też zostać przymusowo doprowadzonym przez policję.

Kwalifikacja wojskowa obejmie w tym roku około 210 tysięcy osób w całej Polsce. W Elblągu komisja przyjmuje na terenie Szpitala Miejskiego przy ulicy Żeromskiego.

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Elbląg, zdrowie, armia, kwalifikacja
Podniesiono flagi. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu przeniosło się do nowej siedziby

W nowym Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu podniesione zostały flagi państw członkowskich NATO. To oznacza, że dowództwo przeniosło się z tymczasowej siedziby w koszarach...

Zamknij
RadioOlsztynTV