Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu odbył się pogrzeb biskupa seniora Jana Styrny

Fot. A. Warżawa / PAP

W katedrze pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji elbląskiej Jana Styrny. Biskup zmarł w środę 28 września.

Mszy przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, natomiast ostatniemu pożegnaniu – arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

Sprawujemy tę Najświętszą Ofiarę w intencji naszego brata biskupa Jana Styrny. Przeszedł on swoją chrześcijańską drogę po to, aby ją w doczesnym wymiarze zakończyć w krypcie elbląskiej katedry.

– mówił kardynał.

Miłosierny Boże pobłogosław ten grób i uwolnij od wszelkich grzechów duszę biskupa Jana, którego ciało tutaj składamy. Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Żyj w pokoju

– modlił się za biskupa seniora abp Józef Górzyński.

00:00 / 00:00

Kondolencje wiernym diecezji elbląskiej w imieniu Stolicy Apostolskiej złożył kardynał Pietro Parolina.

Fot. A. Warżawa / PAP

Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni. W niedzielę odprawiona została msza żałobna, z kolei w poniedziałek – msza pogrzebowa, którą poprzedziło modlitewne czuwanie przed trumną zmarłego.

Do elbląskiej katedry przybyło wielu wiernych z Elbląga i okolic. Tak wspominali biskupa seniora:

Biskupa poznałem osobiście już wiele lat temu. Często się spotykaliśmy, ponieważ spacerował ulicą Giermków na której mieszkam. Jeszcze jakieś dwa miesiące temu rozmawialiśmy. (…) Gdy szłam na mszę, to często widziałam wychodzącego biskupa z plebanii. Był zawsze uśmiechnięty i chcący posługiwać innym przy spowiedzi w konfesjonale. Tak go zapamiętałam. (…) Mając 17 lat byłem pierwszym drużbą na prymicjach. Szkoda, że już odszedł, ponieważ spokojnie mógł jeszcze funkcjonować. Taka jest jednak kolej na każdego z nas.

00:00 / 00:00

Fot. A. Warżawa / PAP

– Ksiądz Jan był osobą umiejącą rozmawiać z innymi – podkreślił Mirosław Wędrychowicz, burmistrz małopolskiego Biecza, w którym w przeszłości pracował zmarły biskup.

Ksiądz Jan Styrna w Bieczu pełnił posługę w latach 1982-1991. Dał się wtedy poznać jako znakomity duszpasterz w trakcie początkowej fazy transformacji ustrojowej.

00:00 / 00:00

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski jest pewien, że bp Jan Styrna pozostanie w pamięci mieszkańców Elbląga na długo.

Ostatnie dni to wspomnienia o księdzu biskupie. W tych rozmowach pojawia się obraz księdza, jako życzliwej i dobrej osoby. Był wspaniałym spowiednikiem, bardzo oczytany, z ogromną wiedzą – niesamowicie inteligenty. Był po prostu dobrym człowiekiem oraz księdzem, a to chyba w życiu najważniejsze.

00:00 / 00:00

Biskup senior Jan Styrna został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. A. Warżawa / PAP

Fot. A. Warżawa / PAP

Fot. A. Warżawa / PAP

Fot. A. Warżawa / PAP

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: K. Ośko

Zmarł Jan Styrna, biskup senior diecezji elbląskiej

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, Jan Styrna
Zmarł Jan Styrna, biskup senior diecezji elbląskiej

Zmarł biskup senior diecezji elbląskiej Jan Styrna. Był ordynariuszem diecezji elbląskiej przez 10 lat. W 2013 roku złożył rezygnację z pełnionego urzędu, tłumacząc swoją decyzję względami...

Zamknij
RadioOlsztynTV