Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Dobrym Mieście odbędą się obchody 158. rocznicy Powstania Styczniowego. Zapłonie symboliczne Ognisko Pamięci

Fot. Łukasz Węglewski

Obchody rozpoczną się o godzinie 14.00. Na Placu Katarzyny Aleksandryjskiej zapłonie „Ognisko Pamięci Powstania Styczniowego”. O 17.45 w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

Organizatorami wydarzenia są m.in. Stowarzyszenie Historyczne im. generała Stefana Roweckiego i Związek Piłsudczyków RP. Szczepan Worobiej, prezes stowarzyszenia powiedział, że Powstanie Styczniowe to „wspaniała, lecz tragiczna karta w naszej trudnej historii”.

W powstaniu tysiące najgodniejszych synów polskiego narodu oddało ojczyźnie własne życie, ale to dzięki nim obecnie możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Na tradycji walki o niepodległość wychowywało się pokolenie Józefa Piłsudskiego i to wiara w sens walki o wolność dopingowała go do działań, dzięki którym odzyskaliśmy w roku 1918 własny kraj.

– mówi Szczepan Worobiej.

Obchodom Powstania Styczniowego patronują wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski i syn generała Kazimierza Sosnkowskiego, Piotr Sosnkowski.

Generał Kazimierz Sosnkowski był ministrem bez teki w rządzie gen. Władysława Sikorskiego na emigracji komendantem głównym Związku Walki Zbrojnej i Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych (1943-1944).

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dobre Miasto, rocznica, powstanie styczniowe
Uruchomiono dwie nowe linie olsztyńskiej Powiatowej Komunikacji Zbiorowej

Pasażerowie mogą już korzystać z regularnych połączeń na dwóch nowych liniach olsztyńskiej Powiatowej Komunikacji Zbiorowej (PKZ). Linia nr 509 łączy Jeziorany z Biskupcem, zaś linia nr...

Zamknij
RadioOlsztynTV