Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Dniu Matki sprawdzamy ile wynoszą najwyższe zasiłki macierzyńskie na Warmii i Mazurach?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Prawie 10 tysięcy złotych w Olsztynie i prawie 7 tysięcy w Elblągu – tyle wynoszą najwyższe zasiłki macierzyńskie wypłacane miesięcznie matkom wychowującym swoje dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka, ale też przyjęcia dziecka na wychowanie – przypomina z okazji Dnia Matki Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Kobieta, która urodzi jedno dziecko przy jednym porodzie lub przyjmie jedno dziecko na wychowanie do lat 7 (ewentualnie do lat 10 – jeśli dziecko otrzymało decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego), będzie miała wypłacane świadczenie przez 52 tygodnie. Jeżeli urodziła bliźniaki lub więcej dzieci, wówczas okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wydłuża się o kilkanaście tygodni.

Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia.

Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy

– dodaje rzeczniczka ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Przez pierwsze 26 tygodni po urodzeniu dziecka, mama dostaje zasiłek w wysokości 100 procent podstawy wymiaru, a za pozostały czas 60 procent.

Zasiłek macierzyński mogą pobierać również ojcowie dziecka, ale ze statystyk olsztyńskiego ZUS-u wynika, że w większości z tego świadczenia korzystają mamy.

 

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, zasiłek
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca. Sprawdź komu przysługuje

Rodzice mogą być spokojni - dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów - informuje resort rodziny, pracy i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV