W cyfrowym świecie
Żyjemy w cyfrowym świecie i każdy z nas, niezależnie od tego ile ma lat, styka się z technologiami cyfrowymi. Obecnie ta sfera jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, zatem będzie odgrywała jeszcze większą rolę w przyszłości, bo — jak mówił — pytany o przyszłość Stanisław Lem: „będzie tak samo, tylko bardziej”.
Sztuczna Inteligencja, chmura obliczeniowa, nowe urządzenia mobilne, rozszerzona rzeczywistość, cyfrowe dokumenty oraz coraz powszechniejsze cyberoszustwa, to zjawiska, z którymi mamy do czynienia, choć często nawet o tym nie wiemy.
Zapraszamy na cykl audycji pn. „W cyfrowym świecie”.
23 października 2024 – Odcinek 1
„Myślimy cyfrowo” – audycja poświęcona kształtowaniu i możliwościom, jakie dają kompetencje cyfrowe w różnych aspektach życia. O wykorzystaniu potencjału technologii cyfrowych w zakresie edukacji, dostępu do wiedzy i dokształcania mówi Maciej Rynarzewski z biblioteki akademickiej UWM. O możliwości korzystania z usług transportowych online w powiecie olsztyńskim opowiada Krzysztof Zienkiewicz z Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie.
25 października 2024 – Odcinek 2
„Kobiety ICT” – audycja poświęcona udziałowi kobiet wśród specjalistów, naukowców, absolwentów ICT oraz małego zainteresowania dziewcząt przedmiotami ścisłymi. Rozmowy z uczennicami Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie oraz dyrektorem Grzegorzem Górskim dotyczące udziału dziewcząt w kształceniu w kierunkach związanych z ICT, zachęcenie do podejmowania edukacji w tym zakresie. W dalszej części audycji o rozpoczęciu ścieżki zawodowej w obszarze ICT i prowadzeniu działalności zawodowej w branżach wykorzystujących narzędzia cyfrowe. Rozmowa z prowadzącymi działalność online: z liderkami Klubu Przedsiębiorczych Mam Agnieszką Śliwiak-Cybulską i Magdaleną Frankenberg.
30 października 2024 – Odcinek 3
Audycja poświęcona dostępności cyfrowej. W jaki sposób osoby z dysfunkcjami mogą w pełni korzystać z technologii i uczestniczyć w życiu społecznym dzięki narzędziom i udogodnieniom technologicznym? Paweł Witkowski dyrektor Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna opowie, jakie rozwiązania dla osób z różnymi dysfunkcjami i w jakim zakresie są stosowane np. przez urzędy i inne instytucje.
6 listopada 2024 – Odcinek 4
Rozmowa redaktora Tomasza Kaźmierskiego z Polskiego Radia PiK z Pawłem Olszewskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji o aplikacjach dla obywateli – od rozliczeń podatkowych, przez konto pacjenta, po kampanie społeczne. Aplikacje w telefonie – do czego możemy je używać i jak ułatwiają codzienne życie, a także jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych.
13 listopada 2024 – Odcinek 5
„Senior w wirtualnej rzeczywistości” – audycja o użytkowaniu internetu i korzystaniu z nowych technologii przez osoby starsze. Rozmowa z prezes Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie Barbarą Dargiewicz o tym, dlaczego seniorzy potrzebują zdobywać nowe umiejętności. A także o tym, w jaki sposób seniorzy mogą zdobywać nowe umiejętności cyfrowe w rozmowie z Katarzyną Nowak z wydziału Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej.
20 listopada 2024 – Odcinek 6
„Dzieci w wirtualnej rzeczywistości” – audycja o użytkowaniu internetu i korzystaniu z różnych technologii przez młodych ludzi, w szkole i poza nią. W jaki sposób młodzi ludzie korzystają z technologii, czym jest higiena cyfrowa i dezinformacja, w jaki sposób technologie pomagają w nauce i życiu młodzieży. Ekspertami w audycji są dr Miłosz Babecki z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji UWM oraz dr Maciej Dębski z fundacji Dbam o mój zasięg.
27 listopada 2024 – Odcinek 7
Tematem audycji jest sztuczna inteligencja. Rozmowa z doktor Agnieszką Zbrzezny z Katedry Metod Matematycznych Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i prodziekanem Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego doktorem inżynierem Jerzym Domańskim.