Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Utrzymuje się wysoki stan wód na Żuławach Elbląskich

Fot. M. Stankiewicz

Woda na Żuławach Elbląskich utrzymuje się nadal w stanach wysokich. Podczas ostatniej cofki, na skutek silnych wiatrów na rzece Elbląg i Nogat, w niektórych punktach pomiarowych na Zalewie Wiślanym i jeziorze Druzno przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Teraz, kiedy wiatr wieje z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego ich stan się ustabilizował. Żuławom przez cały rok grozi powódź. Od jesieni do wiosny są one jednak szczególnie narażone na wpływ silnych wiatrów, szczególnie tych wiejących z północy i wschodu. To one wywołują cofkę, czyli gwałtownie wpychanie wód morskich na obszary depresji. Wszystko zależy od siły wiatru i fali powodziowej, bo ma to także wpływ na wody w głębi powiatu elbląskiego – tłumaczy Stanisław Sołowiej z elbląskiego starostwa, który kieruje zarządzaniem kryzysowym w powiecie ziemskim.

Ważna informacja jest taka, że urządzenia przeciwpowodziowe na Żuławach wytrzymały napór wody. Jak potwierdza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, pomimo utrzymującego się od kilku dni jej podwyższonego poziomu, służby nie stwierdziły uszkodzeń wałów.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w powódź, zagrożenie, cofka, Żuławy Elbląskie, jezioro Drużno, Żuławy Wiślane, Stanisław Sołowiej
Dynamiczna sytuacja na Żuławach Wiślanych. Służby zapewniają, że są dobrze przygotowane

Nie mija zagrożenie powodziowe na Żuławach. Służby Wód Polskich, podległe Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku na bieżąco monitorują sytuację w rejonie ujścia Wisły oraz Zalewu...

Zamknij
RadioOlsztynTV