Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości w 71. rocznicę zamordowania patrona 4. W-M BOT

Fot. Sławek Kasper / IPN

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie upamiętniono 71. rocznicę zamordowania przez komunistów kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim „Szczerbiec” – dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że w bohaterskim życiu kapitana Gracjana Fróga pseudonim „Szczerbiec”, młode pokolenie znalazło punkt odniesienia.

Minister Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości zaznaczył, że kapitan Fróg stracił życie bo kochał Polskę.

Kapitan Gracjan Fróg został tutaj, w byłym więzieniu na Rakowieckiej – 11 maja 1951 roku zamordowany, w sposób bestialski, okrutny – po pseudo wyroku sądowym. Stracił życie, bo kochał niepodległą Polskę, dla niepodległości był w stanie poświęcić wszystko: poświęcić życie rodzinne, zdrowie i wreszcie swoje życie. Dzisiaj jest przykładem tego jak należy służyć niepodległej Polsce, jak dla niej się poświęcić. Jest też żywym dowodem na to, że Żołnierze Niezłomni zwyciężyli po latach.

Dodał, że kapitan Fróg to jeden z najodważniejszych i najdzielniejszych dowódców Armii Krajowej, którego imię nosi 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Do jego życiorysu nawiązują młodzi oficerowie, podoficerowie i żołnierze, którzy zaciągają się do wojsk obrony terytorialnej, w jego osobie widzą wzór patriotyzmu. Wydawać by się mogło, że po ludzku przegrał, bo zakończył życie tutaj na Rakowieckiej, morderczo zabity strzałem w tył głowy dokonanym przez komunistyczną bezpiekę – ale zwyciężył po latach, bo w nim, tak jak w jego podkomendnych, młode pokolenie Polaków, pokolenie, które tworzy chociażby struktury Wojska Polskiego – obecnie znalazło swój punkt odniesienia

– podkreślił szef UdSKiOR.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie dr Filip Musiał, zaznaczył, że teren dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej to miejsce pamięci.

To miejsce szczególne, dlatego, że tu ginęli bohaterowie polskiej niepodległości, bohaterowie oporu z lat II wojny światowej i ci, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji Polski po 1944 roku. To jest miejsce martyrologii, a zarazem miejsce, w którym widzimy i czujemy smak ich zwycięstwa

– zauważył.

Uroczystość zakończono ceremonią złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą kapitana Fróga, która znajduje się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37.

Kapitan Gracjan Klaudiusz Fróg ps. Szczerbiec ur. 8 grudnia 1911 roku w Laskówce. Należał do najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej. Dowodzony przez niego oddział 3. Wileńskiej Brygady AK został uznany przez historyków za najlepszy pod względem uzbrojenia, umundurowania i wyszkolenia w całym Okręgu Wileńskim. Swoją skuteczność żołnierze „Szczerbca” potwierdzili zwłaszcza podczas walk z Niemcami w ramach operacji „Ostra Brama”.

W lipcu 1944 roku kpt. Fróg został aresztowany w Boguszach, następnie osadzony w więzieniu na Łukiszkach, a potem wywieziony do obozu NKWD w Diagilewie w ZSRR. W marcu 1946 roku zdołał stamtąd uciec i powrócić do Polski. Ponownie aresztowany przez komunistów 10 lipca 1948 roku przeszedł okrutne śledztwo i został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 roku. Miejsce pochówku pozostaje nieznane. Symboliczny grób kpt. Fróga znajduje się na cmentarzu powązkowskim.

Kapitan Gracjan Fróg odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Gracjan Klaudiusz Fróg
W Braniewie uczcili pamięć dowódcy Armii Krajowej ppłk. Fróga

W Braniewie posadzono Dąb Pamięci ppłk. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. Szczerbiec. Drzewo będzie rosło przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Ziemi Braniewskiej. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony...

Zamknij
RadioOlsztynTV