Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie już w najbliższy weekend
Gietrzwałd przygotowuje się do uroczystości odpustowych z okazji 146. rocznicy objawień Matki Bożej. Rozpoczną się w najbliższy weekend i będą połączone z archidiecezjalnymi dożynkami.
Wyznawcy Kościoła katolickiego wierzą, że latem 1877 roku Maryja ukazywała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Są to jedyne objawienia w Polsce zatwierdzone przez Kościół.
Pierwsze uroczystości odbędą się w najbliższą sobotę. Na późne popołudnie i wieczór zaplanowano mszę świętą, modlitwę różańcową, apel maryjny i czuwanie modlitewne. O północy – kolejna msza święta, a po niej procesja ze świecami do źródełka.
W niedzielę odbędą się natomiast centralne uroczystości z okazji 146. rocznicy objawień i 57. Dożynek Archidiecezjalnych.
O godzinie 11, przy źródełku, na błoniach zostanie odprawiona uroczysta msza św., której przewodniczyć będzie bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski
– zapowiedział na konferencji prasowej ks. Marcin Chodorowski, kanonik regularny laterański, proboszcz gietrzwałdzkiej parafii.
Tradycyjnie, wiele osób wybierze się do Gietrzwałdu w pieszych pielgrzymkach. Ta centralna wystartuje o godzinie 5 spod olsztyńskiej bazyliki konkatedralnej. Pozostałe pielgrzymki dołączą do niej na wysokości Dajtek
– powiedział ks. Michał Tunkiewicz z Kurii Archidiecezji Warmińskiej.
Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Matka Boża objawiła się pierwszy raz Justynie, kiedy powracała z matką z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” zobaczyła też Barbara Samulowska. Maryja siedziała na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród aniołów. Wizję tę zobaczyły nad przykościelnym klonem w czasie odmawiania różańca.
Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą, 8 września 1877 roku, źródełka pielgrzymi od lat czerpią wodę, która przynosiła ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sam akt błogosławieństwa został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy w altance. Wodę przeprowadzono następnie do kamiennej studzienki. Nad źródełkiem znajdują się trzy marmurowe płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skały, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski