Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczysta inauguracja na uniwersytecie w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. Immatrykulacja, czyli ślubowanie studentów odbyło się w Centrum Konferencyjnym w Kortowie.

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Przez najbliższe 9 miesięcy prawie 30 tysięcy osób będzie studiowało na 59 kierunkach i 17 wydziałach. Prawie 8 tysięcy osób rozpocznie naukę na pierwszym roku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Fot. Łukasz Węglewski

– Uniwersytet w Olsztynie ma przed sobą wyjątkowo trudne zadanie – zapowiadał w przemówieniu rektor Ryszard Górecki. Chodzi o zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Do 2016 roku polskie uczelnie muszą opracować nowe programy studiów na kierunkach o profilu praktycznym i ogólnoakademickim.

Kształcenie na kierunkach praktycznych ma być z kolei ściśle związane z aktualnymi potrzebami gospodarki. Jest to także założenie Unii Europejskiej. Na przygotowanie takich kierunków uniwersytety mają jeszcze 2 lata.

Fot. Łukasz Węglewski

W tym roku UWM otworzył 3 nowe kierunki: odnawialne źródła energii, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a także logopedię. – Ten ostatni powstał przede wszystkim ze względu na brak logopedów na Warmii i Mazurach – wyjaśnia prorektor prof. Jerzy Przyborowski. W regionie mamy bowiem tylko 50 logopedów. Na jednego specjalistę przypada ponad 7 tysięcy dzieci potrzebujących wsparcia.

Fot. Łukasz Węglewski

– Wydział Nauk Medycznych UWM jest na międzynarodowym poziomie, ale przydałaby się nam pomoc władz wojewódzkich – mówił podczas inauguracji roku akademickiego dziekan profesor Wojciech Maksymowicz. Jego zdaniem, tej współpracy brakuje szczególnie Szpitalowi Uniwersyteckiemu. Dostęp do świadczeń medycznych musi być większy, bo tam żacy uczą się już od 3 roku studiów – dodał.

Fot. Łukasz Węglewski

Od tego roku na Wydziale Nauk Medycznych będzie studiowało kilkudziesięciu Niemców. To wynik porozumienia z niemieckimi szkołami średnimi. UWM przeprowadził w Berlinie egzamin wstępny na uczelnię. Tylko w tym roku na kierunku lekarskim chciało studiować 1767 osób. Przyjęto 100 najlepszych kandydatów, którzy będą uczyli się w języku polskim.

Fot. Łukasz Węglewski

Z kolei w języku angielskim – na Wydziale Nauk Medycznych – kształci się 90 osób z różnych państw. UWM podpisał bowiem porozumienie z Uniwersytetem w Offenburgu, dotyczące współpracy przy utworzeniu nowego kierunku studiów. Studenci z Niemiec i UWM od 2016 roku mają uczyć się wspólnie raz w Polsce, raz w Niemczech.

Fot. Łukasz Węglewski

Na uroczystej inauguracji nadano także doktorat Honoris Causa Winfredowi Lieberowi – rektorowi partnerskiej uczelni z Offenburga. Laudację wygłosił profesor Mirosław Łuczyński z Wydziału Nauk o Środowisku, który zaznaczył, że porozumienie o współpracy uczelni z Olsztyna i Offenburga zostało podpisane już w 2004 roku. – Od tego momentu rektor Lieber śmiało i energicznie włączył się w proces tworzenia wspólnego kształcenia studentów – podkreślał podczas przemówienia Mirosław Łuczyński.

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Profesor Winfried Lieber jest rektorem Uniwersytetu w Offenburgu od 1997 roku. Podczas jego kadencji liczba studentów wzrosła z ponad 1400 do 4100, a liczba profesorów z 70 do 150.

Fot. Łukasz Węglewski

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, studenci, rok akademicki, inaururacja, studnia
Studenci rozpoczynają nowy rok akademicki

Uroczysta inauguracja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie - o 11, ale już wczoraj odbyły się inauguracje wydziałowe, m.in. na Wydziale Nauk Medycznych. Jego dziekan, profesor Wojciech...

Zamknij
RadioOlsztynTV