Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie z Offenburga i Olsztyna realizują projekt z dziedziny automatyzacji

Uczniów z Offenburga powitał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, fot. A. Podbielska

Rozwija się współpraca między Olsztynem a miastem partnerskim – Offenburgiem. Przez 6 dni niemiecka młodzież będzie pracować z uczniami z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych i poznawać polską kulturę.

Dwa tygodnie temu olsztyńska młodzież wróciła z Offenburga. Tam wspólnie zaczęli projekt z dziedziny automatyzacji. W Olsztynie zamierzają go dokończyć. Jak tłumaczy uczeń Benjamin Wickersheim z wymiany płyną same korzyści: – Jest to super rodzaj współpracy. Pracowaliśmy w Niemczech nad tym samym projektem. Wyjątkowe jest to, że zadania wykonujemy w parach i natychmiast jest miedzy nami kontakt. Mamy też temat do rozmowy, ponieważ wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem.

Gunter Krieg jest nauczycielem, który po raz czwarty organizuje tego typu wymianę. Według niego przyjazd do Polski jest cenną lekcją dla niemieckiej młodzieży: – Młodzież zawsze ma pewnego typu obiekcje przed wyjazdem. Boją się, ponieważ nie znają realiów. Jest to bardzo dobre doświadczenie.

Współpraca między tymi miastami rozpoczęła się na początku lat 80. A dokładnie w 1981 roku, kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny. Między innymi to Georg Dietrich zorganizował pomoc humanitarną dla mieszkańców Olsztyna. Zasłużył się również w późniejszych latach pomagając młodzieży – tłumaczy prezydent Piotr Grzymowicz: Dzięki jego wsparciu finansowemu i organizacyjnemu powstały w Olsztynie różnego rodzaju placówki, chociażby Liceum Ogólnokształcące przy ul. Bałtyckiej. Dodatkowo nawiązano współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Do soboty uczniowie z Niemiec zwiedzą olsztyńskie Stare Miasto, Planetarium oraz poznają uroki życia na wsi, dzięki integracyjnej zabawie pod Olsztynem.

Uczniów z Offenburga powitał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, fot. A. Podbielska

 

(apodb/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przekop przez Mierzeję Wiślaną coraz bliżej

Do 7 listopada Urząd Morski w Gdyni czeka na projekty dokumentacji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną do Portu Morskiego w Elblągu. Przetarg obejmuje nie tylko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV