Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie przeprowadzą żaby do wody

żaby

Zjadają komary, oczyszczają zbiorniki wodne i są ważnym elementem ekosystemu – to korzyści, jakie przynoszą żaby.

Dziś (13.03) w Mazurskim Parku Krajobrazowym po raz czwarty zorganizowano akcję „Ratujmy płazy”. Podobne spotkania odbywają się w całej Polsce w pobliżu dróg powiatowych, na których ginie najwięcej przedstawicieli tego gatunku.

– W tym celu wzdłuż pobocza rozciąga się pasy folii o szerokości około pół metra, które następnie przymocowuje się do specjalnych pali. Po tak przygotowanych ścieżkach przemieszczają się płazy, by następnie trafić do wiadra z wodą – tłumaczy starszy strażnik Mazurskiego Parku Krajobrazowego Maciej GłąbińskiWażne jest jednak monitorowanie tych odcinków. Płazy należy systematycznie przenosić do zbiorników, bo ich duże nagromadzenie w jednym miejscu stanowi żerowisko dla ptaków. W ten sposób uda się uratować prawie dwa tysiące płazów.

Udział w akcji wezmą uczniowie ze szkoły podstawowej w Krutyni. W związku z tym kierowcy proszeni są o szczególną ostrożność od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 610 do wsi Krutyń. (Katarzyna Piaseck/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w płazy, mazurski
Poważne nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym

Pokaźna lista nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Olsztyńska delegatura NIK opublikowała wyniki kontroli, według której w dokumentacji panuje bałagan, a grunty były przekazywane podmiotom zewnętrznym, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV