Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak uchronić płazy przed śmiercią pod kołami?

W Olsztynie rusza akcja, która ma uchronić żaby i inne płazy przed masową śmiercią pod kołami aut czy rowerów. Do końca miesiąca można zgłaszać zaobserwowane miejsca ich wiosennej migracji w mieście.

Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Fundacja Nexus pomagają Zarządowi Dróg Zieleni i Transportu w zebraniu danych. Jak można pomóc żabom? Jak wyjaśnił szef fundacji Nexus z Olsztyna Wojciech Biedrzyński, ZDZiT chce ogłosić przetarg na wykonanie pułapek, w które będą wpadać płazy, a później będą przenoszone na drugą stronę ulicy.

Szacuje się, że aż 40 procent płazów na świecie jest obecnie zagrożonych wyginięciem. To zjawisko jest widoczne także w Polsce, gdzie zmniejsza się liczba miejsc rozrodu. Wysychają zbiorniki wodne, płazy masowo przemieszczają się więc dalsze miejsca, często ginąc pod kołami aut lub rowerów.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w płazy
Liczą płazy i przenoszą je przez ulicę

Pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego łapią przy drodze płazy i przenoszą je bezpiecznie na drugą stronę, by nie rozjechały ich auta. Przyrodnicy mówią, że każdy ocalały płaz...

Zamknij
RadioOlsztynTV