Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uchodźcy coraz chętniej przyjmują numer PESEL

Fot. J. Sulecki

Wraz z napływem coraz większej liczby uchodźców przyjeżdżających do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy, wzrasta zainteresowanie przydzielaniem im numerów PESEL.

Sylwia Dziugieł z Urzędu Stanu Cywilnego w Płoskini przypomina, co trzeba przygotować, aby wszyscy zainteresowani zostali obsłużeni sprawnie i bez opóźnień.

Jeżeli jest to osoba poniżej osiemnastego roku życia, to trzeba mieć przy sobie akt urodzenia. Pozostali mogą mieć do wyboru: paszport, dowód czy też kartę pobytu. Następnie trzeba wykonać fotografię i do nas przyjechać. Obsługa idzie szybko, pomimo sporego zainteresowania. Kwestia niecałych trzydziestu minut i mamy zrobione dokumenty.

00:00 / 00:00

Do tej pory z możliwości przyznania numeru PESEL w Płoskini skorzystało dwadzieścia osiem osób z Ukrainy.

PASŁĘK

W Pasłęku od początku wojny schronienie znalazła prawie setka uchodźców z Ukrainy. Jak wskazuje zastępca burmistrza Marek Sarnowski, w tym momencie miasto rejestruje przyjezdnych.

Jeśli chodzi o nadawanie numerów PESEL, od minionej środy również u nas została uruchomiona taka usługa. Mamy zapewnioną pomoc tłumaczy, którymi zostali wolontariusze i przedstawiciele lokalnej społeczności. Wszyscy mówią w języku ukraińskim.

00:00 / 00:00

Dzięki współpracy z parafią greckokatolicką w Pasłęku, miasto zorganizowało także spotkanie burmistrza z uchodźcami w celu udzielenia pomocy prawnej dorosłym oraz zintegrowania najmłodszych.

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Ukraina, Urząd Stanu Cywilnego, uchodźcy, PESEL
Sztab Generalny Ukrainy: wojska rosyjskie mają zapasy na trzy dni

- Zapasy żywności i amunicji wojsk rosyjskich na Ukrainie wystarczą na co najwyżej trzy dni, Rosjanom brakuje też paliwa – oświadczył we wtorek w porannym komunikacie...

Zamknij
RadioOlsztynTV