Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

U. Pasławska (PSL) i M. Kulasek (SLD) zgodnie: ideowe podejście do tworzenia koalicji wyborczych jest słuszne

Fot. K. Ośko

Odejście od wyborczej koalicji z Platformą Obywatelską to szansa na tworzenie bloków spójnych ideowo – mówiła w Porannych pytaniach Radia Olsztyn poseł PSL Urszula Pasławska. Podobne zdanie wyraził Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.

W wyborach do Europarlamentu partie gości Porannych pytań – PSL i SLD – szły wspólnie z PO. Teraz – do wyborów parlamentarnych – PSL idzie z Kukiz’15. Poseł Pasławska twierdzi, że to lepsze rozwiązanie:

To była koalicja tylko na wybory europejskie. Są to jedne z najłatwiejszych wyborów, jednak tych wyborów nie wygraliśmy. W związku z tym propozycja, aby tworzyć bloki spójne ideowo, wydaje mi się dziś najbardziej słuszna.

Również Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD przekonywał, że ideowe podejście jest lepsze. Przypomnijmy, że teraz SLD startuje wspólnie z partią Lewica Razem oraz Wiosną:

Wierzyliśmy w projekt pod tytułem Koalicja Europejska. Projekt zamknął Grzegorz Schetyna. Ale wyszło nam to na dobre, zdarzyła się historyczna rzecz, bo lewica wystartowała sama, nie ma innej formacji po lewej stronie.

Dziś (środa) po południu dowiemy się, kto z Kukiz’15 znajdzie się na warmińsko-mazurskich listach wyborczych PSL. Ludowcy organizują konwencję wyborczą w Olsztynie. Mamy na niej poznać kandydatów z okręgów wyborczych w województwie warmińsko-mazurskim. Poseł PSL Urszula Pasławska mówiła, że na tych listach znajdą się osoby z Kukiz 15 – ale na razie nie chciała zdradzić nazwisk:

Będą przedstawione osoby, które będą kandydowały w dwóch okręgach, bo – przypominam – Warmia i Mazury to dwa okręgi wyborcze. Przedstawiciele Kukiz’15 będą na godnych miejscach, ale o tym, kto będzie kandydował, powiemy na konwencji.

Wojewódzka konwencja wyborcza PSL rozpocznie się o godzinie 17.

Także dziś SLD złoży poprawiony wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej. PKW odmówiła rejestracji komitetu wyborczego trzech lewicowych partii – SLD, Razem i Wiosny. Powodem był problem ze skrótem nazwy wspólnego komitetu – miał on brzmieć „KW Lewica”, jednak nie odzwierciedla to nazwy partii, stąd odmowa rejestracji.

Marcin Kulasek zapowiada, że dziś zostanie złożony uzupełniony wniosek – najprawdopodobniej ze skrótem SLD. Ale jego zdaniem i tak ważniejsze jest logo wspólnego komitetu:

Logo będzie to samo, którego używamy już od jakiegoś czasu. Pokazuje ono, że lewica jest na jednej liście, lewica jest wspólnie, wszystkie ugrupowania lewicowe, które mają tożsamość socjaldemokratyczną, będą startowały pod logiem lewicy.

Termin na poprawienie wniosku o rejestrację mija w piątek.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Urszulą Pasławską i Marcinem Kulaskiem

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, SLD, Urszula Pasławska
Elżbieta Witek wybrana nowym marszałkiem Sejmu

Sejm wybrał byłą szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka izby, jej kandydaturę zgłosił PiS. Elżbieta Witek zastąpi Marka Kuchcińskiego, który - w związku z informacjami...

Zamknij
RadioOlsztynTV