Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwają prace nad uchwałą antysmogową. Wymiana pieców będzie konieczna

Projekt uchwały antysmogowej zakładającej zakaz palenia węglem i drewnem w budynkach będących w zasięgu sieci gazowej albo ciepłowniczej przygotował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Radni PiS chcą ich przedłużenia, uznając że projekt powinien być przedyskutowany w jak najszerszym gronie.

Jak podało biuro prasowe Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, „zarząd województwa, mając na względzie troskę o zdrowie mieszkańców i poprawę jakości życia, przystąpił do opracowywania projektów uchwał antysmogowych”.

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego, mającym na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawę jakości powietrza, poprzez wymianę starych, nieefektywnych pieców oraz ograniczenie stosowania paliw stałych złej jakości

– wskazali urzędnicy.

Konsultacje społeczne ws. projektów uchwał uwzględniających przepisy dotyczące obszarów miejskich i poza miastem rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku i zakończyły kilka dni temu.

Klub radnych PiS złożył u marszałka województwa wniosek o przedłużenie konsultacji. Jak wskazali radni, ograniczenia wynikające z pandemii i panujące obostrzenia utrudniły przeprowadzenie szerokich konsultacji. Mieszkańcy mają prawo zapoznać się z propozycjami dotyczącymi ograniczeń i zakazów eksploatacji pieców. Dodatkowo, jak zauważają radni PiS, uzasadnienie uchwał nie zawiera pełnej oceny skutków regulacji szczególnie kosztów, które będą musieli ponieść mieszkańcy województwa.

Konsultacje, które ogłoszono 22 grudnia trwały 30 dni. Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego zaznaczyło, że informację o konsultacjach upubliczniono w BIP. Zostało też wywieszone na tablicach informacyjnych w siedzibie urzędu i w formie ogłoszenia prasowego w lokalnych gazetach. Urzędnicy wskazują, że konsultacje odbyły się także podczas spotkania on-line.

Projekty uchwał antysmogowych zakładają konieczność wymiany pieców. Przepisy określają szczegółowo terminy wymiany kotłów.

Jak zaznaczyli urzędnicy biura prasowego, aktualnie mieszkańcy mają możliwości skorzystania z dofinansowań, jakie dają rządowe programy, głównie „Czyste Powietrze” i ulgi termomodernizacyjnej.

Gminom i ich mieszkańcom wprowadzenie regulacji umożliwi skorzystanie także z funduszy programu STOP SMOG lub podwyższonej premii remontowej

– podało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Mieszkańcy gmin, które w ramach własnych budżetów wprowadziły programy dofinansowań na wymianę instalacji spalania paliw, mają możliwość uzyskania takich dofinansowań po spełnieniu warunków określonych w regulaminach dofinansowań – wskazali urzędnicy.

Rzeczywista liczba instalacji pozaklasowych i nieefektywnych na Warmii i Mazurach nie jest znana.

Według projektów uchwał, w budynkach będących w zasięgu sieci gazowej albo ciepłowniczej nie będzie można ogrzewać węglem ani drewnem. Będzie wolno stosować paliwo gazowe, lekki olej opałowy oraz odnawialne źródła energii typu pompy ciepła lub fotowoltaika. Projekt uchwały dopuszcza używanie kominków do spalania biomasy stałej pochodzenia drzewnego.

.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w uchwała, kominy, smog, samorząd województwa, sezon grzewczy
Nowa tarcza antyinflacyjna i uchwały antysmogowe. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gospodarzem audycji był Andrzej Piedziewicz. W programie wzięli udział: Bożenna Ulewicz - Prawo i...

Zamknij
RadioOlsztynTV