Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwają poszukiwania właściciela zabytkowej kapliczki w Nowym Kawkowie. Przydrożna kapliczka jest w opłakanym stanie

Niszczejąca kapliczka w Nowym Kawkowie. Fot. facebook Koszary Dragownów – Koszary Sztuki

Zdjęcia rozpadającej się kapliczki zamieścili w mediach społecznościowych przedstawiciele jednego z lokalnych stowarzyszeń, a internauci apelowali o jej ratowanie.

Urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie rozpoczął procedurę ustalania właściciela kapliczki w Nowym Kawkowie, która jest w bardzo złym stanie technicznym. Konserwator zajął się sprawą po prośbach społeczników.

Przydrożna kapliczka jest w bardzo złym stanie technicznym. Odpadają cegły, okienko, za którym stoją świątki,  chronią przed wypadnięciem podpierające je żerdzie.

Społecznicy formalnie zawiadomili urząd o stanie kapliczki w Nowym Kawkowie. Na skutek tego zawiadomienia wszczęliśmy postępowanie, które ma ustalić właściciela kapliczki, która jest wpisana do gminnego rejestru zabytków

– powiedział rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago. Dodał on, że to właściciel kapliczki jest odpowiedzialny za jej stan techniczny.

Z całą pewnością po ustaleniu właściciela przedstawiciele naszego urzędu pojadą do Nowego Kawkowa na oględziny i wydadzą właścicielowi kapliczki zalecenia pokontrolne

Ustalanie właściciela i zlustrowanie na miejscu kapliczki może potrwać około miesiąca.

Przydrożne, murowane kapliczki, w których umieszczane są posągi świętych zwane świątkami są najbardziej charakterystycznym wyznacznikiem krajobrazu kulturowego Warmii. Według badaczy na Warmii może być nawet 1500 kapliczek, z czego znakomita większość powstała na przełomie XIX i XX w.

Stan techniczny warmińskich kapliczek bywa bardzo różny. Są takie, które cieszą oko i takie, które podupadają – przyznał Bartłomiej Skrago i dodał, że nie wszystkie kapliczki są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, część z nich – jak ta w Kawkowie – figuruje jedynie w rejestrach gminnych.

Mieszkańcy dawnej Warmii budowali kapliczki zarówno z potrzeby serca, jak i jako wota błagalne lub dziękczynne. Szczególnie dużo powstało ich w latach wojen, klęsk żywiołowych i epidemii. Innym powodem stawiania kapliczek, zwłaszcza na rozstajach dróg, była ochrona przed duchami, zjawami, upiorami. Przez lata wokół kapliczek skupiało się życie religijne warmińskich wsi, zwłaszcza tych, w których nie było kościoła. Współcześnie przy kapliczkach odprawiane są nabożeństwa majowe, zwane powszechne majówkami.
Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, kapliczka, Nowe Kawkowo
XIV-wieczny zabytek potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jeśli nie znajdą się pieniądze zamek w Kętrzynie zostanie zamknięty

Władze Kętrzyna na nadzwyczajnej sesji postanowiły wystosować apel do premiera i władz województwa warmińsko-mazurskiego w sprawie ratowania kętrzyńskiego zamku. Chodzi o przyznanie specjalnej dotacji na walkę...

Zamknij
RadioOlsztynTV