Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

XIV-wieczny zabytek potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jeśli nie znajdą się pieniądze zamek w Kętrzynie zostanie zamknięty

Zamek w Kętrzynie. Fot. A.Kulik

Władze Kętrzyna na nadzwyczajnej sesji postanowiły wystosować apel do premiera i władz województwa warmińsko-mazurskiego w sprawie ratowania kętrzyńskiego zamku.

Chodzi o przyznanie specjalnej dotacji na walkę z grzybami niszczącymi zabytek. Termomodernizacja zamku odsłoniła zły stan murów i posadzek. Badania wykryły siedem gatunków grzybów zagrażających ludziom i obiektom zabytkowym. Budżet rewitalizacji nie uwzględnia remontu murów i posadzek, a budżet miasta Kętrzyna tonie w długach.

Burmistrz Kętrzyna przyznaje, że aby ratować cenny zabytek miasto musiałoby wziąć kolejny kredyt i dalej zadłużać miasto. Chodzi o kwotę około półtora miliona złotych. Ryszard Niedziółka dodał, że jeżeli Kętrzyn nie otrzyma dotacji w wysokości półtora miliona złotych, to zamek trzeba będzie zamknąć. W XIV-wiecznym zabytku mieści się Muzeum Regionalne im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Autor: A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kętrzyn, pieniądze, zabytek, zamek, dotacja, grzyb
Chcieli ukraść 7 tysięcy złotych. Oskarżeni o napad mieszkańcy Kętrzyna prawomocnie skazani

Na kary po 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie dwóch mieszkańców Kętrzyna oskarżonych o napad rabunkowy. Sąd orzekł także od...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV