Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa wielkie sprzątanie po wichurze w regionie. Apel prezydenta Olsztyna

Fot. W. Chromy

Minionej doby silny wiatr dokonał wielu zniszczeń w stolicy regionu. Uszkodzenie dachu podczas wichury jest przyczyną zamknięcia hali handlowej Zatorzanka w Olsztynie.

Jak powiedział nam Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, nie wiadomo, kiedy w obiekcie znów będzie można handlować, bo został zamknięty do odwołania. W czasie, gdy wiatr zrywał poszycie dachu hali, w środku znajdowali się ludzie, na szczęście nikt nie ucierpiał.

00:00 / 00:00

Wiatr uszkodził też dach szkoły podstawowej nr 2 w centrum Olsztyna. Obluzowały się tam dachówki. Zagrożony teren odgrodzony jest taśmą, a wejście do budynku możliwe jest tylko od strony al. Piłsudskiego. Dachówki spadły też z budynku urzędu marszałkowskiego w centrum miasta. Chodnik wzdłuż budynku zabezpieczono taśmą. Z kolei na ogrodzenie szkoły podstawowej przy ul. Kętrzyńskiego upadło drzewo. Budynek na szczęście nie został uszkodzony.

Tylu połamanych drzew w Olsztynie nie było już dawno. Wichura, która przeszła nad Olsztynem wczoraj po południu, powaliła około 30 drzew w lesie miejskim i wiele także w samym mieście – ile dokładnie, na razie służby jeszcze tego nie zliczyły. Wciąż trwa szacowanie tych strat i prace porządkowe.

Wczorajsza wichura wyrządziła szkody, jakich na terenie Olsztyna nie było od kilka lat. Ekipy sprzątające pracują non stop, usuwając skutki tej wichury. Najbardziej ucierpiał teren parku im. Janusza Kusocińskiego, przede wszystkim wierzby. Część z tych drzew została zniszczona bezpowrotnie. Przy innych zostały wprowadzone działania, aby je uratować

– wyjaśniał Michał Koronowski.

00:00 / 00:00

Teraz trwa usuwanie zalegających jeszcze drzew i konarów – strażacy i służby porządkowe pracują w wielu miejscach. W centrum Olsztyna zastęp strażaków pracował na wysokości przy uszkodzonym drzewie – mówił ogniomistrz Jakub Miecznikowski.

00:00 / 00:00

Jeszcze około 200 odbiorców z oddziału Energii Olsztyn jest bez prądu. Oddział obejmuje zachodnią i środkową część województwa warmińsko-mazurskiego. Jak powiedział Radiu Olsztyn rzecznik Energii Grzegorz Baran, w terenie działa kilkadziesiąt ekip pogotowia energetycznego.

Wichura spowodowała masową awarię prądu. Rano wyłączonych było 74 stacji energetycznych, 1100 odbiorców było bez prądu. W efekcie, w niektórych miejscach nie było także wody – mówił mieszkaniec Jonkowa, gdzie awaria zaczęła się wieczorem.

 Prądu nie było od godziny 20 wieczorem aż do samego rana. Nie mieliśmy wody, bo powysiadały wszystkie hydrofory. To była pierwsza taka sytuacja od kilkunastu lat, jak mieszkam w Jonkowie.

00:00 / 00:00

Jak zapowiada Energa, w okolicach Purdy, Dźwierzut, Nidzicy i Olsztynka awarie prądu powinny zostać naprawione jeszcze dziś.

Przypomnijmy, strażacy z powodu wichury interweniowali w regionie około 600 razy. Po wczorajszej wichurze trwa sprzątanie i naprawianie szkód także w zieleni miejskiej. W Olsztynie i okolicach pracują strażacy oraz ekipy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Usuwają zalegające jeszcze połamane drzewa i konary, strażacy usuwają gałęzie z dużych wysokości, które zagrażają teraz bezpieczeństwu mieszkańców.

W związku z nawałnicami Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, wystosował do mieszkańców miasta apel.

Szanowni Państwo,

nawałnica, jaka przeszła w czwartek (21 października) nad Olsztynem była jedną z większych, z jakimi mierzyliśmy się w ostatnim czasie. Skutki wichury oraz straty nią spowodowane nie zostały jeszcze do końca oszacowane, ale z całą pewnością są bardzo duże. Na szczęście wichura nie spowodowała ofiar w ludziach.

Ponieważ meteorolodzy ostrzegają, że także w piątek (22 października) w Olsztynie może mocno wiać, a wiatr w porywach może osiągać do 80 km/h apeluję do wszystkich mieszkańców naszego miasta o ostrożność i rozwagę. Szczególnie dotyczy to terenów parkowych i cmentarzy. Proszę o to szczególnie w sytuacjach, gdy będą Państwo przechodzić w pobliżu drzew, które mogą być osłabione wskutek wczorajszej nawałnicy. Proszę też nie ignorować wygrodzeń w pobliżu budynków, z których mogą spadać dachówki. Zachowajmy w najbliższym czasie szczególną ostrożność i o ile to możliwe pozostańmy w domach.

Zachęcam także do śledzenia prognoz pogody i informacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publikowane alertów Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz  na  portalu Bezpieczny Olsztyn – www.bezpieczny.olsztyn.eu.

Z poważaniem,
/-/ Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Autor: A. Skrago/UM Olsztyn
Redakcja: M. Rutynowski/BSC

Więcej w straż pożarna, dach, służby, interwencje, uszkodzenia, dachówki, połamane drzewa
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Strażacy na Warmii i Mazurach interweniowali setki razy

Ponad 680 interwencji w związku z wichurami mieli warmińsko-mazurscy strażacy. W regionie było kilkadziesiąt połamanych drzew, tarasujących drogi i ponad 30 pozrywanych dachów. Interwencje rozpoczęły się...

Zamknij
RadioOlsztynTV