Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Jasiński: narzędzia pracy strażaków nie powinny mieć barwy politycznej

druh Maciej Jasiński

4 maja to Dzień Strażaka. Od wielu lat tradycyjnie obchodzony w dniu patrona strażaków Świętego Floriana. Gościem Wojciecha Jermakowa w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn był Maciej Jasiński – dyrektor zarządu wykonawczego związku OSP.

To dzień szczególny dla strażaków zawodowych, ale też ochotników. Jak powiedział Maciej Jasiński, choć dofinansowanie z budżetu centralnego na zakup sprzętu będzie w tym roku niższe niż w ubiegłym, to działanie ochotników nie jest w żaden sposób zagrożone. Przyznał, że w wielu jednostkach moment przekazania sprzętu bywa okazją do promocji polityków i samorządowców.

Czy to samochód, czy każde inne wyposażenie to są narzędzia pracy strażaków. Narzędzia te nie powinny mieć jakiejkolwiek barwy politycznej. Druga sprawa, że są to bardzo drogie narzędzia. Do końca nie wiemy, czy akurat ta jednostka, która dostała sprzęt, a rzadko do tej pory wyjeżdżała, nie weźmie udziału w takich zdarzeniach, że samochód ten bardzo się przyda

– zauważył.

W 2023 roku strażacy z Warmii i Mazur wyjeżdżali do zdarzeń 20 tysięcy razy. Co piąty wyjazd był związany z pożarem. Większość to tzw. zagrożenia miejscowe, czyli na przykład wypadki czy zalania. W ponad połowie tych interwencji obok strażaków zawodowych uczestniczyli ochotnicy.

Dyrektor zarządu wykonawczego związku OSP na Warmii i Mazurach podkreślił, że za finansowanie działań odpowiadają bezpośrednio gminy. Przekazują one pieniądze na bieżące działanie jednostek, a także ekwiwalenty wypłacane ochotnikom za udział w akcjach. Dodał, że często pieniądze te często wracają do jednostek i są przeznaczane na zakup czy naprawy sprzętu.

To co strażak zrobi z ekwiwalentem to jego indywidualna decyzja. W wielu jednostkach strażacy podjęli decyzję, że pieniądze te będą przekazywali na potrzeby macierzystej jednostki OSP

– dodał Maciej Jasiński.

Na Warmii i Mazurach ponad 15 tysięcy osób działa w Ochotniczych Strażach Pożarnych, z czego 8 i pół tysiąca ma ważne przeszkolenie pozwalające na bezpośredni udział w akcjach. Niemal połowa należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Najbardziej aktywną jednostką w województwie jest OSP Barczewo, które w ubiegłym roku wyjeżdżało do akcji 246 razy.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Autor: W. Jermakow
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w strażak, pieniądze, straż pożarna, ratownicy, OSP, sprzęt, video, święty Florian
Elbląg. Młodzi tancerze szkolą się pod okiem mistrzów

Ponad 50. młodych tancerzy z całej Polski m.in. z Warszawy, Łodzi, Koszalina, Białegostoku i Gdańska uczestniczy w czterodniowej Kadrze Młodych Talentów w Elblągu. Antoni Czyżyk, prezes...

Zamknij
RadioOlsztynTV