Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa walka o pszczoły

Festyn „Pszczoły i miód”, fot. Łukasz Węglewski

Pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego walczą o wzmocnienie pszczelich rodzin, których część jest wciąż osłabiona po długiej zimie.

W tym roku w regionie wskutek zimy wyginęło aż 20 procent pszczelich rodzin. To bardzo dużo, bo w poprzednich latach ten spadek wynosił średnio około 10 procent.

Pszczelarze stymulują teraz rozwój pszczół np. poprzez przenoszenie do słabszego ula czerwiu, czyli pszczelich jajeczek, z ula mocniejszego.

Ich zdaniem, pszczoły odzyskają dobrą kondycję o ile nie załamie się pogoda, np. wystąpią długie deszcze i pod warunkiem, że rolnicy nie będą stosowali szkodliwych dla pszczół oprysków na swoich uprawach.

Szacuje się, że w woj. warmińsko-mazurskim jest kilka tysięcy pszczelich rodzin. Nie wszyscy pszczelarze są zrzeszeni w branżowych związkach, wielu ma po kilka uli np. w przydomowych ogródkach. (PAP/jgol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, miód
Miód ratuje pszczołom życie

Przedłużająca się zima jest katastrofalna dla pszczelich rodzin. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie apeluje do pszczelarzy o dokarmianie tych owadów. Wiele pszczół padło, a pozostałe są...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV