Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa obrona pomnika generała Czerniachowskiego

Pomnik niechcianego generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego. Fot. W. Andrearczyk

Członkowie Koła nr 21 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie sprzeciwiają się planom usunięcia w Pieniężnie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego, który zginął pod tym miastem 18 lutego 1945 roku.

Uchwałę wyrażającą chęć usunięcia monumentu jako symbolu komunizmu i zniewolenia, podjęła Rada Miasta Pieniężna 30 stycznia.

Związkowcy, którzy sprzeciwiają się tej uchwale argumentują, że pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego jest objęty umową polsko – rosyjską z 1994 roku „o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji”, na mocy której obie strony zobowiązały się do sprawowania ochrony i opieki nad takimi miejscami.

Stoją na stanowisku, że tego typu działania powinny być uzgadniane ze stroną rosyjską. List w tej sprawie wysłali do wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego.

W piśmie można przeczytać, że pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie jest symbolicznym wyrazem wdzięczności wobec ponad 600 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy oddali swoje życie podczas walk z niemieckim okupantem na terytorium Polski w latach 1944 -1945.

Czerniachowski był odpowiedzialny za aresztowania i wywóz do łagrów dowódców i żołnierzy wileńskiego okręgu AK. Sam zginął 18 lutego 1945 roku pod Pieniężnem, raniony odłamkiem. Został pochowany w Wilnie, a po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, jego ciało przeniesiono do Moskwy. (gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w generał, Pieniężno, pomnik
Adam Siwek: liczę na inny ton rozmów z ambasadorem Rosji

Przyczyną zamieszkania wokół pomnika Czerniachowskiego w Pieniężnie jest nieprecyzyjna polsko-rosyjska umowa w sprawie wzajemnej ochrony miejsc pamięci - uważa Adam Siwek naczelnik wydziału krajowego Rady Ochrony...

Zamknij
RadioOlsztynTV