Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To taka dodatkowa lekcja historii”. W Pasłęku odbył się wernisaż wystawy IPN

Fot. M. Rozbicka

„Panteon polskiego antykomunizmu” to tytuł wystawy Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Jej wernisaż odbył się w Pasłęckim Ośrodku Kultury.

Wystawa prezentuje osoby, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego i podczas II wojny światowej aktywnie sprzeciwiały się komunizmowi na terenach Rzeczpospolitej – mówi autor wystawy dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

Są to wybitne postacie. Ludzie, którzy byli wówczas bardzo sławnymi filarami polskiej publicystyki politycznej. Profesor Ossendowski to jest człowiek, który wówczas wydał najwięcej publikacji, ale to są również młodzi politycy, tacy jak Tadeusz Żenczykowski. Ludzie, którzy później będą organizowali akcję przeciwkomunistyczną w okresie II wojny światowej. To również ludzie nauki, kultury i sztuki, jak profesor Stanisław Ostoja-Chrostowski

– mówi dr hab. Karol Sacewicz.

00:00 / 00:00

Uczniowie obecni na wernisażu podkreślali, że to dla nich lekcja historii przedstawiona w nowej formie.

Najbardziej w pamięci zapadł mi Jan Parandowski przez to, że czytaliśmy jego literaturę. Jest wiele ciekawych postaci, których poznanie umożliwia nam ta wystawa.

00:00 / 00:00

Ekspozycja wciąż się zmienia. Stale dodawane są do niej postacie zaangażowane w walkę z komunizmem. Z sylwetkami postaci prezentowanych na wystawie można zapoznać się bliżej w zakładce „podcasty” na naszej stronie internetowej.

Fot. M. Rozbicka

Fot. M. Rozbicka

Fot. M. Rozbicka

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, IPN
W Olsztynie trwa Festiwal Kultury Modelarskiej

Ponad 600 modeli, 200 uczestników i wystawa, która z trudem mieści się w dwóch budynkach. W Olsztynie trwa XII Festiwal Kultury Modelarskiej. Efekty swojej pracy prezentują...

Zamknij
RadioOlsztynTV