Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Ostróda, Regiony
„To oni odpowiadają za wyszkolenie żołnierzy”. W Ostródzie odbyła się promocja podoficerów
16. Dywizja Zmechanizowana ma 403 nowych podoficerów. Ich promocja odbyła się w Ostródzie. Wszyscy awansowali na stopień kaprala.
– Korpus podoficerów to bardzo ważny element Wojska Polskiego – powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn mjr Magdalena Kościńska, rzecznik prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej.
To oni odpowiadają, w głównej mierze, za wyszkolenie żołnierzy. Jako dowódcy drużyn mają pod sobą żołnierzy szeregowych, zarówno z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak i zawodowych żołnierzy. To oni na co dzień wpajają te wojskowe zasady i reguły.
W ocenie gen. broni Wojciecha Ziółkowskiego, dowódcy 16. Dywizji Zmechanizowanej, nowi podoficerowie wzmocnią potencjał bojowy formacji.
W tej części kraju mamy bowiem bardzo poważne zadania do wykonania. Wiadomo, skąd nadchodzi zagrożenie. Dlatego dywizja rozrasta się z każdym dniem. Otrzymujemy nowy sprzęt wojskowy, rośnie również potencjał stanu osobowego. Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań. Nasza dywizja jest dywizją bojową. Na co dzień zaś realizujemy szkolenia
– podkreślał gen. Ziółkowski.
Jednym z awansowanych na stopień kaprala był Adam Kalenik z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
Służba rozwija. Niektórych mniej, a niektórych więcej. Awans na kaprala to pewnego rodzaju wisienka
– mówił w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn.
W tej chwili 16. Dywizja Zmechanizowana jest największym związkiem taktycznym w Polsce. Jej dowództwo jest zlokalizowane w Olsztynie. W Braniewie stacjonuje 9. Brygada Kawalerii Pancernej, w Giżycku 15. Brygada Zmechanizowana, w Bartoszycach i Morągu 20. Brygada Zmechanizowana, w Węgorzewie 1. Mazurska Brygada Artylerii, w Gołdapi 15. Pułk Przeciwlotniczy i stacjonujący w Elblągu 16. Pułk Logistyczny.
Promocja podoficerów odbyła się w Ostródzie, bo niebawem w mieście formowana będzie nowa jednostka wojskowa. Powstanie tam batalion czołgów, którego trzon będą stanowiły koreańskie czołgi K2 zamówione niedawno przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W Ostródzie docelowo ma stacjonować do tysiąca żołnierzy.
Oceniam tę decyzję bardzo dobrze. Widzę tu szansę dla bezpieczeństwa Ostródy i rozwoju. Jednostka wojskowa to zawsze miejsce, gdzie są dodatkowe miejsca pracy
– mówiła podczas promocji senator PiS Bogusława Orzechowska.
W latach 1976-1978 służyłem w jednostce w Ostródzie. 10 lat zabiegałem natomiast o to, żeby wojsko wróciło do Ostródy. Ostatni żołnierz zgasił światło 31 grudnia 2011 roku. Teraz wiem to na pewno, że od lutego będzie formowana nowa jednostka
– dodał poseł PiS Zbigniew Babalski.
Na uroczystościach był także poseł Robert Gontarz, również z Prawa i Sprawiedliwości.
Nasi poprzednicy zamykali jednostki wojskowe na wschód od Wisły. My podejmujemy zupełnie odwrotne działania. Wiemy, że suwerenność państwa polskiego to także bezpieczeństwo w kontekście militarnym
– przekonywał Gontarz.
Polskie wojsko liczy obecnie 112 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, dołączy do nich część ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Celem jest doprowadzenie do liczebności armii na poziomie 300 tysięcy.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski