Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
To drugi taki zakład na świecie. W Olsztynie rusza produkcja pyłów gumowych
Uszkodzone opony, które dotychczas palono lub składowano na wysypiskach śmieci w nowoczesnej formie trafią do ponownego obiegu. Przy fabryce Michelin w Olsztynie rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych, które powstaną z poddanego recyklingowi ogumienia.
Krzysztof Wójcik z firmy Lehigh Technologies, która wybudowała zakład w Olsztynie wyjaśnia na czym to polega.
Bierzemy odpady – zmielone opony – i przetwarzamy je specjalnie opatentowaną kriogeniczną metodą w pył i zawracamy go z powrotem jako prawidłowo skomponowany wysokiej klasy produkt. To wraca z powrotem do opon, do asfaltów, do tworzyw i powłok. Dzięki temu liczymy na to, że te wszystkie opony, które kiedyś były nieodłącznym elementem naszego krajobrazu znikną.
Zakład ma wytwarzać około 10 tysięcy ton pyłów gumowych rocznie. To pozwoli obniżyć koszty produkcji opon, ale też znacząco zmniejszyć ilość odpadów w środowisku. Powstał przy fabryce Michelin. Jej prezes Juan Antonio Alvarez-Ossorio podkreśla, że to duży krok w rozwoju Grupy Michelin.
Olsztyński zakład produkcji pyłu gumowego jest drugim na świecie. Pierwszy działa w Stanach Zjednoczonych. To duże wyróżnienie dla naszego regionu- podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Ten kierunek rozwoju – w mojej ocenie – znakomicie oddaje kierunki, które powinniśmy rozwijać. Przemysł powinien się wpisywać się w nasze naturalne walory i zasoby. Inni przedsiębiorcy i regiony mogą się od nas tego uczyć.
Pył gumowy to materiał używany m.in do produkcji opon, modyfikacji asfaltu, gumy pierwotnej, betonu, zapraw ceramicznych, powłok wodoodpornych czy klocków hamulcowych. W Polsce co roku produkowanych jest około 400 tysięcy opon. Zakład w Olsztynie ma w tym czasie przetworzyć i zagospodarować nawet 2,5-letnią produkcję odpadów z opon.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy