Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To drugi taki zakład na świecie. W Olsztynie rusza produkcja pyłów gumowych

Zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Uszkodzone opony, które dotychczas palono lub składowano na wysypiskach śmieci w nowoczesnej formie trafią do ponownego obiegu. Przy fabryce Michelin w Olsztynie rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych, które powstaną z poddanego recyklingowi ogumienia.

Krzysztof Wójcik z firmy Lehigh Technologies, która wybudowała zakład w Olsztynie wyjaśnia na czym to polega.

Bierzemy odpady – zmielone opony – i przetwarzamy je specjalnie opatentowaną kriogeniczną metodą w pył i zawracamy go z powrotem jako prawidłowo skomponowany wysokiej klasy produkt. To wraca z powrotem do opon, do asfaltów, do tworzyw i powłok. Dzięki temu liczymy na to, że te wszystkie opony, które kiedyś były nieodłącznym elementem naszego krajobrazu znikną.

00:00 / 00:00

Zakład ma wytwarzać około 10 tysięcy ton pyłów gumowych rocznie. To pozwoli obniżyć koszty produkcji opon, ale też znacząco zmniejszyć ilość odpadów w środowisku. Powstał przy fabryce Michelin. Jej prezes Juan Antonio Alvarez-Ossorio podkreśla, że to duży krok w rozwoju Grupy Michelin.

Olsztyński zakład produkcji pyłu gumowego jest drugim na świecie. Pierwszy działa w Stanach Zjednoczonych. To duże wyróżnienie dla naszego regionu- podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Ten kierunek rozwoju – w mojej ocenie – znakomicie oddaje kierunki, które powinniśmy rozwijać. Przemysł powinien się wpisywać się w nasze naturalne walory i zasoby. Inni przedsiębiorcy i regiony mogą się od nas tego uczyć.

00:00 / 00:00

Pył gumowy to materiał używany m.in do produkcji opon, modyfikacji asfaltu, gumy pierwotnej, betonu, zapraw ceramicznych, powłok wodoodpornych czy klocków hamulcowych. W Polsce co roku produkowanych jest około 400 tysięcy opon. Zakład w Olsztynie ma w tym czasie przetworzyć i zagospodarować nawet 2,5-letnią produkcję odpadów z opon.

Fot. P. Getka

Zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, usa, Michelin, opony, Stany Zjednoczone, Lehigh Technologies, pył gumowy
Jerzy Kiełbik ponownie powołany na dyrektora Instytutu Północnego w Olsztynie

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ponownie powołał Jerzego Kiełbika na dyrektora Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jak przekazano w komunikacie, 5-letnia...

Zamknij
RadioOlsztynTV