Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To data znana wszystkim Polakom”. Dziś 612. rocznica bitwy pod Grunwaldem

Fot. Agnieszka Chmielewska

Dziś 15 lipca – 612. rocznica bitwy pod Grunwaldem, która okazała się jedną z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Zjednoczone wojska polsko-litewsko-tatarskie pod dowództwem Króla Władysława II Jagiełły rozgromiły rycerzy Zakonu Krzyżackiego, których do boju prowadził Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen.

Badania wskazują, że Krzyżacy dysponowali 15 tysiącami zbrojnych. Szacuje się, że armia polska liczyła 20 tysięcy osób. Do tego dochodziły wojska litewskie, które wraz z oddziałami złożonymi z Rusinów, Tatarów i Mołdawian mogły liczyć około 10 tysięcy ludzi.

Choć zdania naukowców są rozbieżne. Niektórzy mówią niekiedy nawet o sumie do 38 tysięcy wojsk zakonnych i do 43 tysięcy sprzymierzonych.

Z jednej strony była to potęga Zakonu Krzyżackiego plus rycerstwo średniowiecznej Europy, bo byli to nawet rycerze z Anglii. Dla nich była to średniowieczna, rycerska przygoda. Z drugiej strony połączone siły polsko-litewskie i posiłkowe oddziały tatarskie. Litwa walczyła o swój byt. Polska walczyła o hegemonię

– powiedział Radiu Olsztyn Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

00:00 / 00:00

Bitwa rozpoczęła się około południa. Naprzeciw wojsk wielkiego mistrza stały ukryte w lasach armie sprzymierzonych. Jak podaje kronikarz Jan Długosz „dzieliła ich nawzajem od siebie odległość jednej strzały”. Wielki Mistrz, zdenerwowany oczekiwaniem na słońcu, wysłał królowi Władysławowi prowokacyjny podarunek: dwa nagie miecze. Bój trwał ponad sześć godzin i skończył się przed zachodem słońca. Przewagę na placu boju miały praktycznie cały czas wojska dowodzone przez króla Polski.

Do niedzieli trwają Dni Grunwaldu. Inscenizacja bitwy odbędzie się w sobotę o 15. Dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury zwraca uwagę, że inscenizacja jest wydarzeniem, które wpisuje się w kalendarz najważniejszych imprez w kraju.

Zwracam też uwagę na charakter kulturotwórczy i symboliczny tego miejsca. W czasach trudnych dla Rzeczpospolitej, kiedy nie było państwowości, bitwa pod Grunwaldem, a w szczególności obraz Jana Matejki tę symbolikę uzewnętrznił i na stale zagościł w myśleniu społecznym Polaków. To bardzo ważne miejsce, a data 1410 jest znana wszystkim Polakom

– ocenił dyrektor NCK.

W wyjątkowym historycznym widowisku bierze udział ponad 2 tys. rycerzy. W tym roku, po dwuletniej przerwie, organizatorzy inscenizacji spodziewają się nawet do 100 tysięcy widzów.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Wielki powrót Dni Grunwaldu. Zobacz program

Więcej w bitwa pod Grunwaldem
Bliższe Spotkania – 14.07.2022

O Dniach Grunwaldu oraz obowiązkach pracodawców w czasie upałów rozmawiał z gośćmi Bliższych Spotkań Maciej Świniarski. W sobotę odbędzie się inscenizacja bitwy z 1410 roku. Jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV